Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІСТОРІЯ БОГОСЛУЖБОВО-ОБРЯДОВОЇ ЛЕКСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

ІСТОРІЯ БОГОСЛУЖБОВО-ОБРЯДОВОЇ ЛЕКСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
ІСТОРІЯ БОГОСЛУЖБОВО-ОБРЯДОВОЇ ЛЕКСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,65 KB
Завантажень:
221
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Осінчук Юрій Васильович
УДК 811.161.2:81’373.46
ІСТОРІЯ БОГОСЛУЖБОВО-ОБРЯДОВОЇ ЛЕКСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2008


Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі історії української мови Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – | доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Німчук Василь Васильович,
Інститут української мови НАН України, завідувач відділу історії української мови.
Офіційні опоненти: |
доктор філологічних наук, професор
Білоусенко Петро Іванович,
Запорізький національний університет, професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук
Дидик-Меуш Ганна Михайлівна,
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України,
старший науковий співробітник відділу української мови.
Захист відбудеться “ 11 ” березня 2008 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .173.01 Інституту української мови НАН України (вул. Грушевського, 4, м. Київ, 01001).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні та Інституту української мови НАН України (вул. Грушевського, 4, м. Київ, 01001).
Автореферат розіслано “ 6 ” лютого 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В. М. Фурса
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одним із визначальних чинників культурно-національного відродження українського народу кінця ХХ – початку ХХІ ст. є відновлення церковно-релігійних традицій – важливої сфери духовного життя етносу. Для українського народу духовність завжди мала надзвичайно вагомий вплив на збереження й розвиток нації.
Християнська віра, звичаї, обряди та релігійна практика українців віддзеркалені в церковній лексиці, зокрема в лексико-семантичній групі “назви богослужінь, обрядів, священнодій, їхніх різновидів та частин”, яка номінує численні елементи багатого традиціями церковного обряду, котрий є зовнішнім виявом християнської віри.
Вивчення церковної лексики в Україні протягом майже 70 років фактично було заборонене. Конфесійна лексика, її розвиток і функціонування не вважалися об’єктом, гідним вивчення, а релігію трактували як пережиток минулого у свідомості громадян. Вона зазнавала всіляких утисків, обмежень, дискримінації. До того ж Українську Автокефальну Православну Церкву, яка ввела сучасну українську літературну мову в богослужіння та інші сфери релігійного життя, було заборонено, активних духівників УАПЦ і парафіян репресовано. Заборонено було й Українську Греко-Католицьку Церкву, що в конфесійну практику частково також уводила українську мову (але не в богослужіння).
Українську сакральну мову досліджували лише лінгвісти, що працювали за межами країни.
Початок 90-х років ХХ ст., що вернув Україні державну незалежність, позначився великим інтересом до вивчення специфіки функціонування термінологічної системи, що обслуговує церковно-теологічну сферу. Цьому сприяло відновлення діяльності на Батьківщині Української Автокефальної Православної Церкви та вихід із підпілля Української Греко-Католицької Церкви, основною мовою якої стала рідна мова.
Українські мовознавці почали вивчати українську конфесійну лексику як окрему ланку лексичної системи сучасної літературної мови. Трохи більше, ніж за півтора десятка років у нашій державі опубліковано низку праць, присвячених різним аспектам функціонування української сакральної мови. Чи не найбільшу увагу звернено на лексику християнських релігійних текстів, церковну термінологію.
На сьогодні опрацьовано окремі фрагменти груп конфесійної термінолексики: назви церковних чинів та посад (С.В. Бібла); назви релігійних свят (І.В. Бочарова); назви культових споруд (Н.В. Піддубна); назви богослужбових предметів (Н.В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: ІСТОРІЯ БОГОСЛУЖБОВО-ОБРЯДОВОЇ ЛЕКСИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок