Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ МОДУСУ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ МОДУСУ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ МОДУСУ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,59 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Інститут філології
ТЕЛЕКИ МАРІЯ МИХАЙЛІВНА
УДК 811.161.2’366.59
СОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ МОДУСУ
В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Кам’янець-Подільського державного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Шинкарук Василь Дмитрович,
Міністерство освіти і науки України,
начальник управління ліцензування,
акредитації та нострифікації.
.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Плющ Марія Яківна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Бойко Вікторія Миколаївна,
Ніжинський державний університет
імені Миколи Гоголя,
доцент кафедри української мови.
Провідна установа – Рівненський державний гуманітарний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Рівне.
Захист відбудеться ,,19” квітня 2006 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.19 Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14, к. 63).
Із дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 58, к.12).
Автореферат розіслано ,,17” березня 2006 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент Л.П.Гнатюк


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дисертації полягає у тому, що вона висвітлює досить цікавий аспект синтаксичної семантики як динамічної системи функціональних одиниць, взаємопов’язаних різними відношеннями, вивчення яких тільки-но розпочалося в українському мовознавстві.
Цілісного дослідження, в якому було б реалізовано функціонально-комунікативний підхід до соціальних категорій модусу, в українському мовознавстві немає. Фундаментальні наукові праці, присвячені функціонуванню соціальних категорій модусу в текстах епістолярного жанру, відсутні. Саме це зумовило вибір теми кандидатської дисертації та визначило її актуальність.
Функціонально-комунікативний підхід до вивчення семантики соціальних категорій модусу пов’язаний насамперед з ономасіологічною функцією мови і використовувався в працях російських мовознавців, зокрема, В. С. Храковського, Г. Г. Сильницького, Н. Д. Арутюнової, Т. Б. Алісової, Т. О. Колосової. Він ґрунтується на пошуках і дослідженні шляхів перетворення дійсності в мову, пов’язаний з описом характеру взаємодії всіх семантичних компонентів висловлення, з їхньою участю у формуванні змістової організації та в номінативній репрезентації висловлення.
Поглиблений аналіз семантико-синтаксичної природи категорій модусу у структурі висловлення, проведений останнім часом в українському мовознавстві І. Р. Вихованцем, К. Г. Городенською, Н. В. Гуйванюк, А. П. Загнітком, М. В. Мірченком, В. Д. Шинкаруком та ін., що враховує функціонально-комунікативні характеристики мовних засобів, а також референційно-денотативна концепція семантики речення, представлена в працях Т. В. Шмельової, О. В. Падучевої, Н. Д. Арутюнової, І. П. Сусова, зумовили потребу по-новому висвітлити і проблему змістової організації висловлення, дослідження в ній соціальних категорій модусу.
До соціальних категорій модусу у структурі висловлення Т. В. Шмельова, Т. Б. Алісова, Н. І. Большакова, В. Д. Шинкарук відносять неоднакову кількість категорій модусу, по-різному структурують різновиди соціальних категорій. Відмінності в класифікації зумовлені передусім складністю описуваного об’єкта й мовним матеріалом, яким оперують дослідники.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ МОДУСУ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок