Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЛОВОТВІРНА СИНОНІМІЯ І СЛОВОТВІРНАВАРІАНТНІСТЬ ПРИКМЕТНИКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

СЛОВОТВІРНА СИНОНІМІЯ І СЛОВОТВІРНАВАРІАНТНІСТЬ ПРИКМЕТНИКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
СЛОВОТВІРНА СИНОНІМІЯ І СЛОВОТВІРНАВАРІАНТНІСТЬ ПРИКМЕТНИКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,27 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Cловотвірна синонімія і словотвірна варіантність прикметників ново
ї української мови


ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
ВЕРБОВСЬКА ІРИНА ТЕОДОРІВНА
УДК 481-3=833
СЛОВОТВІРНА СИНОНІМІЯ І СЛОВОТВІРНА
ВАРІАНТНІСТЬ ПРИКМЕТНИКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Спеціальність: 10.02.01 - українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ЛЬВІВ - 2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови
Львівського національного університету імені І.Франка
Науковий керівник |
кандидат філологічних наук,
доцент Ощипко Ірина Йосипівна,
Львівський національний університет
імені І.Франка
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук,
професор Ґрещук Василь Васильович,
Прикарпатський державний університет
імені В.Стефаника
кандидат філологічних наук,
доцент Невідомська Лілія Мелетіївна,
Тернопільський державний педуніверситет
імені В.Гнатюка
Провідна установа | Інститут української мови
НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться 7 лютого 2001 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.06 у Львівському національному університеті імені І.Франка за адресою: 79001 м.Львів, вул.Університетська, 1.
Із дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені І.Франка (79005 м.Львів, вул.Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 5 січня 2001 року
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Терлак З.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Формування словотвірних синонімних і варіантних пар (рядів) — це один із багатьох аспектів дериваційного процесу в прикметниковій системі української мови. Актуальність вивчення цього аспекту випливає насамперед із міжрівневого характеру словотвірної (дериваційної) синонімії та варіантності. Адже ці явища є предметом дослідження не тільки синхронної та діахронної дериватології, а й лексикології, семасіології, фонології (морфонології), фонетики, стилістики, культури мови, загального мовознавства. Саме тому спостереження над словотвірною синонімією та варіантністю прикметників допомагає зрозуміти деякі важливі загальнолінгвістичні проблеми, що стосуються всіх рівнів мови. Це, зокрема, питання ізоморфізму мовних рівнів, а також діалектичних зв’язків між другорядною мінімальною одиницею кожного мовного рівня і основною одиницею-конструкцією, між синтагматикою і парадигматикою цих одиниць, між формою і змістом мовної одиниці, особливо при порушенні їх симетрії, між мовною системою і мовною нормою з її можливою варіантністю.
Усе це в даній роботі розглядається через призму дериватології, хоч при потребі проектується зі словотвірного рівня на інші мовні рівні. Отже, на дериваційному рівні названі співвідношення виявляються як зв’язки між морфемою і дериватемою (у функційному та структурному планах), між сполучуваністю твірних основ та афіксів (морфотактикою) і парадигматикою формантів (на рівні функції) та дериватем (на рівні словотвірного значення), між словотвірною моделлю і словотвірним значенням (закріплення того самого словотвірного значення за кількома моделями), між можливістю словотвірної системи та її реалізацією.
Ці питання є особливо актуальними при функційному вивченні словотвору як мікросистеми і мови як системи.
Крім того, дослідження дериваційної синонімії, а зокрема прикметникових словотвірних синонімів, мотивованих різноструктурними спільнокореневими словами, — це ще один крок до поєднання афіксоцентричного й основоцентричного підходу до вивчення дериваційних процесів.
Актуальним на сучасному етапі є діахронно-синхронний підхід до вивчення словотвірної синонімії та варіантності. Саме такий підхід дає змогу виявити первісні й набуті власне українські паралельні можливості дериваційної системи, простежити їх еволюцію, відрізнити збагачення мови від її засмічення невластивими українській мовній нормі паралелями. Оскільки сучасні тенденції щодо очищення української словотвірної системи від надмірних іншомовних впливів чи не найбільше стосуються прикметника, для аналізу обрано похідні одиниці саме цієї частини мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЛОВОТВІРНА СИНОНІМІЯ І СЛОВОТВІРНАВАРІАНТНІСТЬ ПРИКМЕТНИКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок