Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Знакові функції води в обрядах і віруваннях українців карпат

Знакові функції води в обрядах і віруваннях українців карпат

Назва:
Знакові функції води в обрядах і віруваннях українців карпат
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,35 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна Академія Наук України
ІНСТИТУТ українознавства Імені І. КРИП’ЯКЕВИЧА
Інститут народознавства
Горошко Леся Миронівна
УДК 392:398.3(477.83/86)
Знакові функції води в обрядах і віруваннях
українців карпат
Спеціальність 07.00.05 – етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
ЛЬВІВ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі етнології сучасності Інституту народознавства НАН України.
Науковий керівник доктор історичних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Павлюк Степан Петрович,
Інститут народознавства НАН України, директор
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, доцент
Франко Оксана Омелянівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка,
професор кафедри етнології
кандидат історичних наук
Гладкий Микола Іванович,
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, доцент кафедри культурології та українознавства
Захист відбудеться 2 липня 2007 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д35.222.01 в Інституті українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.
Автореферат розіслано 1 червня 2007 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат історичних наук О.В. Середа
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Звичаї, обряди, вірування як одна з основних складових духовного життя етносу дають змогу глибше пізнати його предковічні традиції, виявити світоглядні й морально-етичні засади традиційної народної культури українців. Реконструювання й осмислення звичаєво-обрядових явищ, з’ясування їхніх генези і семантики необхідні для кращого розуміння історичного минулого народу, його духовних цінностей.
Важливе місце в українській обрядовій традиції посідають вірування й обряди, пов’язані з водою – природною стихією чи фізичною субстанцією, яка в широкому міфоритуальному контексті постає важливим обрядовим символом, ритуальним знаком, сакральним елементом світобудови і магічним оберегом. Такі звичаєво-ритуальні чинності пронизують усю сферу побутово-господарської діяльності, обрядовості і відображені у фольклорі. Деякі аспекти наукового вивчення символіки, ритуальності, функційності води, їхнього світоглядного підґрунтя уже висвітлено у низці публікацій. Проте узагальнюючої історико-етнологічної праці з цієї проблематики немає, практично відсутні й дослідження етнолокальних особливостей побутування таких явищ у жителів окремих місцевостей України.
Тому вивчення цього пласту духовної культури є вкрай потрібним і науково актуальним. Особливе значення має дослідження обрядових традицій і світоглядних вірувань українців Карпат – жителів самобутнього реґіону України, в якому до новітніх часів добре збереглися риси побутово-обрядової архаїки. Спеціальне дослідження цих старожитностей актуальне з погляду комплексних досліджень у ділянці ритуалістики і для українознавчих студій загалом.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження здійснено в контексті наукових робіт Інституту народознавства НАН України й пов’язано з комплексною науковою програмою “Історико-етнологічне дослідження традиційної і сучасної культури українців” і темою “Історичні аспекти етнокультурних процесів в Україні: проблеми і перспективи”.
Об’єктом дослідження є традиційний світогляд і звичаєво-обрядова культура українців Карпат, а предметом – символіка води у народних віруваннях, її ритуальне застосування та знакові функції в побутово-господарській сфері, сімейних і календарних обрядах бойків, гуцулів і лемків.
Мета дослідження – історико-етнографічна реконструкція та комплексна наукова характеристика пласту звичаєво-обрядових і світоглядних явищ, пов’язаних з ритуальністю й функційністю води в народній традиції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Знакові функції води в обрядах і віруваннях українців карпат

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок