Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Традиція та новація в українській філософії кінця XVIII – початку ХХ століття

Традиція та новація в українській філософії кінця XVIII – початку ХХ століття

Назва:
Традиція та новація в українській філософії кінця XVIII – початку ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,98 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Стешенко Анна Сергіївна
 
УДК 1(091):165.9’17’20
Традиція та новація в українській філософії
кінця XVIII – початку ХХ століття
спеціальність 09.00.05 – історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ - 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української філософії та культури філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Пшеничнюк Владислав Олександрович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри української філософії
та культури.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Мозгова Наталія Григорівна,
Національний педагогічний
університет імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри філософії;
кандидат філософських наук, доцент
Прокопов Денис Євгенович,
Київський національний
університет імені Тараса Шевченка,
докторант кафедри історії філософії.
Захист відбудеться 21 квітня 2008 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.27 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м.Київ, вул. Володимирська, 64, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м.Київ, вул. Володимирська, 58, зал № 12.
Автореферат розісланий 19 березня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.В.Караульна
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. З проголошенням незалежності України, розбудовою власної державності, активізуються процеси її духовно-культурного відродження, пов’язаного з переосмисленням вітчизняної історії, культури, філософії. Це не тільки сприяє підвищенню інтересу до них, але й розширенню наукових досліджень на предмет їх національної ідентифікації в контексті світової культури, переломленої через українську ментальність і специфічність соціокультурного буття українського народу. Особливе місце серед цих досліджень належить філософії, в завдання якої входить осмислення граничних основ буття, самоусвідомлення окремішності своєї культури, вироблення адекватного понятійно-категоріального апарату. Останнє є й умовою розвитку самої філософії, оскільки категорії постають вузловими елементами формування теорії і методології філософського пізнання. Між тим, доводиться констатувати те, що недостатня розробленість категоріального апарату української філософії, досить часто обертається стихійністю та несистемністю в поглядах на її історію та сучасність. В даному відношенні показовим можуть бути категорії традиції та новації, які у своєму змістовному навантаженні відіграють суттєву роль в реконструкції історико-філософського процесу в його тяглості і неперервності, вичленуванні в ньому вузлових етапів розвитку, осмисленні взаємозв’язку старого і нового, історії і сучасноті. Ці категорії тривалий час функціонували на рівні уявлень, а не на рівні філософської рефлексії.
Сьогодні загальновідомим є той факт, що у вітчизняній науковій думці у галузях історії, етнографії, фольклористики і т. д. категорії традиції та новації широко застосовуються і виконують методологічні функції, водночас, залишаючись майже не розглянутими у філософських дослідженнях. Така ситуація створює всі передумови для “запозичень”, функціонування західноєвропейських філософських концепцій в українській філософській думці, які, будучи за своїм змістом не ідентичними вітчизняним умовам розвитку науки і культури, не можуть забезпечити надійної теоретичної основи для наукових та філософських досліджень.
Звертаючись до історії світової філософії в цілому та української філософської думки зокрема, неважко переконатися в тому, що навіть уявлення про традицію і новацію виконували важливі функції в їх розвитку. Однак, методологічна і гносеологічна функції значно посилюються у ХІХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Традиція та новація в українській філософії кінця XVIII – початку ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок