Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Проблема людини у філософській культурі Київської Русі

Проблема людини у філософській культурі Київської Русі

Назва:
Проблема людини у філософській культурі Київської Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,17 KB
Завантажень:
124
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
інститут філософії імені г.с. сковороди
національна академія наук україни
Целік Тетяна Віталіївна
УДК 13.+1(091)(477)"10/12"
Проблема людини у філософській
культурі Київської Русі
Спеціальність – 09.00.05 – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди Національної академії наук України у відділі історії філософії України
Науковий керівник – доктор філософських наук, професор,
ГОРСЬКИЙ Вілен Сергійович,
Національний університет “Києво-Могилянська
академія”, професор кафедри філософії та
релігієзнавства
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, доцент
ПАВЛЕНКО Юрій Віталійович,
Інститут світової економіки та міжнародних відносин
НАН України, головний науковий співробітник
відділу глобальних проблем сучасної цивілізації
кандидат філософських наук, доцент
ГОЛІЧЕНКО Тетяна Самійлівна,
Національний університет “Києво-Могилянська
академія”, доцент кафедри політології
Провідна установа – Донецький Національний університет, кафедра філософії, м.Донецьк
Захист відбудеться “21” березня 2003 р. о 14.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.02 в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ–1, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ–1, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий “___” _________ 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.А.Ситниченко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Криза культури індустріальної цивілізації та ситуація постмодерну підняли на новий щабель наукового усвідомлення споконвічні філософські проблеми розуміння людини, особистості, співвідношення людини та держави, загальнолюдських та національних цінностей, сенсу життя людини на початку третього тисячоліття. Отже, закономірним є повернення філософії до русла "практичності", тобто до розв’язання морально-ціннісної проблематики, тільки вже на рівні вимог сучасного надскладного й надкомплексного суспільства. Це створює умови для посиленого наукового зацікавлення проблемами індивідуально-особистісного буття людини, з одного боку, а з іншого – актуалізує на рівні інтерсуб’єктивної комунікації звернення до найвіддаленіших історико-культурних епох європейської та вітчизняної культури. Тобто до епохи, коли відбувалось засвоєння моральних імперативів, напрацьованих людством протягом попереднього розвитку світової цивілізації та таких, які сьогодні сприймаються над-етнічними, надконфесійними, наддержавними, що здатні об'єднати світову спільноту на принципах добра, гармонії, безконфліктності та гуманізму.
Для подолання “кризи ідентичності” сучасна теоретична думка по-новому розглядає засади раціональності, пропонуючи її некласичні форми, наголошуючи на тяжінні до норм моралі, до почуттів, толерантності всіх комунікативних зв’язків, до яких включаються людина, етноси, націі, держави. Означені риси, як відзначають науковці, великою мірою притаманні українському менталітету. Ці аксіологічні настанови зберігалися впродовж століть національно-етнічною свідомістю, сформованою на ґрунті східного християнства. Тож доречно було б дослідити не просто духовні витоки такого світосприйняття, а провести історико-філософський аналіз цієї зумовленості ментальних настанов. Не випадково вітчизняна історія філософії набула широкого культурологічного аспекту, а предметним полем сучасної філософії став „ціннісно-смисловий універсум” (термін С.Б.Кримського).
Нам видається правомірним звернення до аналізу філософської культури Київської Русі саме тому, що разом із запровадженням християнства, до філософем цієї культури потрапляли ідеї сенсу буття та інтенції на належний спосіб життя людини – “життя в істині”. Цей принципово новий ціннісно-смисловий універсум, що формувався, був спрямований власне на антропологічно-екзистенційну проблематику, й не міг не містити в собі проблеми людини як такої.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Проблема людини у філософській культурі Київської Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок