Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОСФОНІЄВІ ІЛІДИ З АЗОТОВМІСНИМИ ГРУПАМИ – ПЕРСПЕКТИВНІ РЕАГЕНТИ ДЛЯ ГЕТЕРОЦИКЛІЗАЦІЙ

ФОСФОНІЄВІ ІЛІДИ З АЗОТОВМІСНИМИ ГРУПАМИ – ПЕРСПЕКТИВНІ РЕАГЕНТИ ДЛЯ ГЕТЕРОЦИКЛІЗАЦІЙ

Назва:
ФОСФОНІЄВІ ІЛІДИ З АЗОТОВМІСНИМИ ГРУПАМИ – ПЕРСПЕКТИВНІ РЕАГЕНТИ ДЛЯ ГЕТЕРОЦИКЛІЗАЦІЙ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,87 KB
Завантажень:
231
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ
ПАНЧИШИН Світлана Ярославівна
УДК 547.468: 547.77+547.78+547.859
ФОСФОНІЄВІ ІЛІДИ З АЗОТОВМІСНИМИ ГРУПАМИ –
ПЕРСПЕКТИВНІ РЕАГЕНТИ ДЛЯ ГЕТЕРОЦИКЛІЗАЦІЙ
02.00.03 – органічна хімія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата хімічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі хімії біоактивних азотовмісних гетероциклічних основ Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України.
Науковий керівник:
доктор хімічних наук, професор
ДРАЧ Борис Сергійович,
завідувач відділу Інституту
біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України
Офіційні опоненти:
доктор хімічних наук
ВОЛОВЕНКО Юліан Михайлович,
професор кафедри органічної хімії
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
доктор хімічних наук
ТОЛМАЧОВ Андрій Олексійович,
провідний науковий співробітник
Інституту органічної хімії НАН України
Провідна установа:
Інститут фізико-органічної хімії та вуглехімії імені Л.М. Литвиненка НАН України (м. Донецьк)
Захист відбудеться “29” березня 2001 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.217.01 при Інституті органічної хімії НАН України (02094, Київ – 94, вул. Мурманська, 5).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту органічної хімії НАН України.
Автореферат розісланий “22” лютого 2001 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор хімічних наук, професор Фещенко Н.Г.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Похідні азотистих гетероциклів відіграють надзвичайно важливу роль у фундаментальних та прикладних аспектах органічної хімії. Незважаючи на те, що способи одержання багатьох типів функціоналізованих азолів та азинів вже досить добре розроблені, чимало таких сполук все ще важкодоступні, а деякі до цього часу взагалі невідомі. Для їх отримання протягом останніх років почали використовувати різні фосфонієві реагенти і в тому числі функціоналізовані фосфонієві іліди, які здатні вступати, наприклад, у внутрішньомолекулярну реакцію Віттіга, що вже знайшла помітне застосування в препаративних синтезах похідних цілого ряду гетероциклічних систем. Разом з цим сфера застосування фосфонієвих ілідів у гетероциклізаціях, відмінних від внутрішньомолекулярної реакції Віттіга, ще не є широкою, що обумовлено складністю синтезу вихідних реагентів, а також досить обмеженою кількістю підходів, які здатні привести до нових типів гетероциклічних сполук. Саме тому пошуки доступних фосфонієвих реагентів та дослідження регіоселективних циклізацій на їх основі є актуальним напрямком суттєвого удосконалення синтетичного апарату хімії гетероциклів.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами та темами. Робота виконувалась у рамках наукових тем відділу хімії біоактивних азотовмісних гетероциклічних основ Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України 1995-2000 рр. (№№ держреєстрації 0195U025793 та 0199U003947), а також підтримана Міжнародним науковим фондом Дж. Со-роса (гранти U6K000, U6K200, 1994-1996 рр.) та грантом INTAS (№ 95-1115, 1998-1999 рр.) під керівництвом проф. Г. Рейнерса, Бельгія.
Мета і завдання дослідження. Основна мета роботи полягала в розробці зручних підходів до отримання доступних фосфонієвих ілідів з азотовмісними групами, що були б придатними для синтезу нових типів похідних азотистих гетероциклів. Для досягнення цієї мети треба було розв’язати три завдання:
1) вияснити можливість спрямованої модифікації найдоступніших фосфонієвих ілідів за допомогою азотовмісних електрофільних агентів;
2) дослідити регіоселективність гетероциклізацій за участю фосфонієвих ілідів з азотовмісними групами;
3) знайти способи дефосфорилювання продуктів циклізацій, отриманих на основі нових фосфонієвих реагентів.
Наукова новизна одержаних результатів. Вперше показано, що цілком доступні фосфонієві іліди загальної формули Ph3P=CHX, де X= COOMe, CN, COPh, а також функціо-налізовані фосфонієві солі з характерними фрагментами: за допомогою нескладних способів перетворюються в нові типи мо-дифікованих ілідних реагентів з азотовмісними групами: Всі вони виявились придатними для регіоселективних гетероциклізацій, котрі привели до багатьох невідомих раніше похідних оксазолу, тіазолу, піразолу, тетразолу, нафто[2,1-d]оксазолу, піразоло[1,5-a]піримідину та піразоло[1,5-a]хіназоліну.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ФОСФОНІЄВІ ІЛІДИ З АЗОТОВМІСНИМИ ГРУПАМИ – ПЕРСПЕКТИВНІ РЕАГЕНТИ ДЛЯ ГЕТЕРОЦИКЛІЗАЦІЙ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок