Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕСХАТОЛОГІЧНОГО ПІЗНАВАЛЬНОГО ПІДХОДУ В ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНІЙ СФЕРІ

ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕСХАТОЛОГІЧНОГО ПІЗНАВАЛЬНОГО ПІДХОДУ В ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНІЙ СФЕРІ / сторінка 5

Назва:
ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕСХАТОЛОГІЧНОГО ПІЗНАВАЛЬНОГО ПІДХОДУ В ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНІЙ СФЕРІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,80 KB
Завантажень:
248
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Барт, М.Бердяєв, С.Булгаков, А.Гарнак, Г.Флоровський та інші). Утім, сучасні постіндустріальні зрушення вимагають нових підходів, які забезпечували б свободу вибору і формували особистість здатну на обґрунтовані дії. Для врахування потреби становлення нових теоретичних конструкцій, які б максимально цивілізовано долали негативи сучасності, введено термін “есхатологічний пізнавальний підхід”, який означає критично-рефлексивні світоглядні уявлення про минуле, теперішнє і майбутнє, про кінцеві долі та перспективи розвитку людства, його вихідні цінності, норми та ідеали. Це частина життя будь-якого суспільства та людини, в якій зафіксований і особистісний практичний досвід, і колективна суспільна думка, і стереотипи поведінки, і забобони, і народна мудрість, і здоровий глузд. Окреслено соціально-економічні, історико-політичні, психологічні, антропокультурні, світоглядні фактори формування апокаліптичної свідомості.
Проаналізовано уявлення про трансцендентне, які відкривають індивіду можливості перетворення, насамперед, свого внутрішнього світу, а потім – якісно нового відношення до світу зовнішнього. Окрема увага приділяється християнській есхатології, що звучить в працях С.К’єркегора, Ф. Шлейермахера, А. Гарнака, К.Барта, Р. Бультмана, Е. Турнайзена, Й.Баптиста Меца, Ю.Габермаса, В. Поссенті. Досліджено відношення до перспективи “кінця світу” та не песимістичне відчуття апокаліпсису, яке пропонує постмодернізм.
Висвітлено есхатологічні акценти у вітчизняній філософській думці, зокрема, аналізуються вчення Г.Сковороди, М.Костомарова, В.Соловйова, С.Булгакова, М.Бердяєва. Підкреслено, що есхатологія, залишаючись прерогативою приватного вибору, може сприяти розкриттю творчого потенціалу і вільному духовному самовизначенню особистості. Тому завдання філософії полягає в поверненні людині втраченої духовності, відновленні творчого ентузіазму, забезпеченні умов для становлення нового світогляду, вільного від негативних нашарувань.
У підрозділі 1.2. “Утопія як модифікація есхатології” на основі емпіричного матеріалу здійснено рефлексії щодо неможливості усунути присутність і вплив утопії в життєдіяльності людського суспільства незалежно від історичних епох, особливостей суспільного та державного устрою, політичних режимів. Виявлено, що протягом історії утопія, як одна із своєрідних форм неадекватного відображення дійсності, втілювала в собі такі риси, як: усвідомлення світового ідеалу, соціальна критика, прагнення втекти від похмурої дійсності, а також спроби передбачити майбутнє суспільства. Утопія в есхатологічному вимірі є іманентно проективною, що, в свою чергу, проявляється в двох напрямах: вона дозволяє передбачити віддалене майбутнє, котре на означеному рівні пізнання не може бути науково передбачене в конкретних деталях і може попереджати про деякі негативні соціальні наслідки людської діяльності. Конструювання майбутнього сприймається в одному випадку як згадка, а в іншому - як пророцтво.
Зазначено, що необхідність швидко пристосуватись до суспільних змін стимулює адаптативну та компенсаторську функції психіки у широких прошарків населення та примушує активно працювати уявлення, продукуючи величезну кількість соціальних міфів, які відтворюються в перегляді тих чи інших історичних подій. Міф дозволяє засвоїти системність того рівня, котрий не вимагає і не передбачає суворих доказів, обмежуючись більш-менш обґрунтованими зовнішніми кореляціями і зв’язками між явищами. Акцентовано таку тенденцію утопізму, як соціальна детермінованість, що знаходить своє вираження як в ґенезі тієї чи іншої конкретної утопії, так і в самій її внутрішній структурі та семантиці. Показано, що в утопії потрібно бачити неминучу, об’єктивно зумовлену специфічну форму реакції суб’єкта на реальні соціальні проблеми. Соціальний утопізм тісно пов’язаний із соціальною дійсністю. Він є результатом суспільного буття і, одночасно, одним із імпульсів до його зміни. За будь-якої перерегуляції системи, в тому числі і соціальної, неминуче відбуваються, так звані, перехідні процеси, яким притаманний негативний і дезорганізуючий характер.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕСХАТОЛОГІЧНОГО ПІЗНАВАЛЬНОГО ПІДХОДУ В ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНІЙ СФЕРІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок