Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МЕТОНІМІЧНІ ЗМІЩЕННЯ У ВИРАЖЕННІ ОЗНАЧАЛЬНИХ, ОБ’ЄКТНИХ І СУБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

МЕТОНІМІЧНІ ЗМІЩЕННЯ У ВИРАЖЕННІ ОЗНАЧАЛЬНИХ, ОБ’ЄКТНИХ І СУБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
МЕТОНІМІЧНІ ЗМІЩЕННЯ У ВИРАЖЕННІ ОЗНАЧАЛЬНИХ, ОБ’ЄКТНИХ І СУБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,51 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА ім. О. О. ПОТЕБНІ
КУЗАН Галина Степанівна
УДК 811:161.2’37:38
МЕТОНІМІЧНІ ЗМІЩЕННЯ У ВИРАЖЕННІ ОЗНАЧАЛЬНИХ,
ОБ’ЄКТНИХ І
СУБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі загального та українського мовознавства Київського національного лінгвістичного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Тараненко Олександр Онисимович,
Київський національний лінгвістичний університет,
завідувач кафедри загального та українського
мовознавства
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Лучик Алла Анатоліївна,
Національний університет „Києво-Могилянська
академія”, професор кафедри загального і
слов’янського мовознавства
кандидат філологічних наук, доцент
Терещенко Світлана Іванівна,
Київський національний економічний університет,
доцент кафедри української мови і літератури.
Провідна установа – Інститут української мови НАН України,
відділ стилістики та культури мови, м. Київ.
Захист відбудеться “17” квітня 2007 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.172.01 для захисту докторських (кандидатських) дисертацій при Інституті мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України (01001, м. Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні (01001, м. Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “16” березня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник Т. Я. Марченко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Явище метонімії як один із шляхів номінації та художньо-виражальних засобів мови звичайно розглядають на рівні суто лексичної семантики й на матеріалі слів переважно однієї частини мови – іменників. Дослідження ж метонімічних процесів у межах різних частин мови дозволяє простежити, з одного боку, наявність принципової тотожності метонімічних асоціювань у різних ділянках мовної структури, а з другого, – їх дію, реалізацію не тільки на рівні лексичної семантики, а й у різноманітних перечленуваннях синтаксичної структури словосполучень, у переходах між різними лексико-граматичними розрядами слів (частинами мови), у розвитку об’єктно-суб’єктного оточення дієслів, у творенні нових слів (пор. у цьому зв’язку, зокрема, погляди Р.А.Уолдрона, А.А.Коротєєва, Е.Г.Рябцевої, О.О.Тараненка).
З огляду на це безперечну актуальність становить, по-перше, залучення до аналізу дії метонімії серед менш досліджених сегментів мовної структури процесів специфічних метонімічних зміщень у семантичній структурі прикметників і дієслів, у переходах між атрибутивними і обставинними членами речення, а також у регулярному творенні композитів-іменників з першим означальним компонентом, а по-друге, здійснення їх опису і класифікації на основі певних спільних критеріїв.
Такою спільною семантичною основою для класифікації метонімічних переходів у межах „ознакових” лексико-граматичних розрядів слів та компонентів складних слів є відповідні варіювання в структурі їхніх значень на основі різних видів асоціювань за суміжністю при вираженні, з одного боку, означальних (в одиницях з атрибутивною синтаксичною, а також словотвірною функцією), а з другого, – суб’єктних і об’єктних (в одиницях з предикативною синтаксичною функцією) відношень. Явище метонімічних зміщень при вираженні означальних відношень у семантичній структурі слів у науковій літературі розглядають переважно на матеріалі прикметників (див., наприклад, з останніх узагальнювальних праць на цю тему монографії і статті Ю.Д.Апресяна, Н.Д.Арутюнової, О.О.Тараненка, Л.О.Кудрявцевої, О.В.Раєвської), але найчастіше це аналіз функціонування так званих метонімічних епітетів у мові художньої літератури (див.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: МЕТОНІМІЧНІ ЗМІЩЕННЯ У ВИРАЖЕННІ ОЗНАЧАЛЬНИХ, ОБ’ЄКТНИХ І СУБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок