Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українські “панські” килими XVII-XVIII ст. (Історія та стилістика)

Українські “панські” килими XVII-XVIII ст. (Історія та стилістика)

Назва:
Українські “панські” килими XVII-XVIII ст. (Історія та стилістика)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,72 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
Когут
Галина Володимирівна
УДК 745.52 (477) “16/17”
Українські “панські” килими XVII-XVIII ст.
(Історія та стилістика)
Cпеціальність 17.00.06 — декоративне і прикладне мистецтво
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2003
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Львівській академії мистецтв
на кафедрі історії та теорії мистецтва
Науковий керівник:
доктор мистецтвознавства,
професор кафедри історії та теорії мистецтва
Львівської академії мистецтв,
академік Української Академії Мистецтв,
академік Академії наук Вищої школи України
Запаско Яким Прохорович
Офіційні опоненти:
доктор мистецтвознавства,
професор кафедри проектування інтер’єру
Львівської академії мистецтв
Боднар Олег Ярославович
кандидат мистецтвознавства,
в.о. директора Косівського інституту прикладного
мистецтва ім. В.Касіяна
Гринюк Марія Миколаївна
Провідна установа: Інститут народознавства НАН України Захист відбудеться “16” травня 2003 року о “10” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.103.01 у Львівській академії
мистецтв за адресою: 79011, м.Львів, вул.Кубійовича, 38.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської академії
мистецтв (79011, м.Львів, вул.Кубійовича, 38).
Автореферат розісланий “15” квітня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства Г.Д.Кусько
Загальна характеристика роботи
Поняття “панський килим” в українському мистецтвознавстві має тривалу історіографічну традицію. Його використовували такі дослідники як Е.Кузьмін (1908), Д.Щербаківський (1924, 1927), Б.Крижанівський (1925, 1926), В.Пещанський (1925), А.К.Жук (1966), Я.П.Запаско (1973). Визначення “панський килим” вперше застосував Е.Кузьмін щодо виробів, які виявляють “впливи панського смаку” і, відрізняючись від “церковних”, “характерно-народних”, позначені “сильними впливами східного, головним чином перського орнаменту”. Б.Крижанівський, В.Пещанський і А.К.Жук “панськими” називали килими, взори яких склалися під впливом західноєвропейських орнаментів. Подібно і Я.П.Запаско поняття “панський килим” використовував стосовно виробів, що мали своєрідне орнаментування, в якому “помічається вплив художніх стилів бароко, рококо та класицизму”. Д.Щербаківський “панськими” означував килими, на які були перенесені “східні і особливо західноєвропейські мотиви з вишивок, тканин і гобеленів”. Отож, Д.Щербаківський, на відміну від інших дослідників, до “панських” килимів зачислив вироби, зразками для яких служив не лише західноєвропейський, але й орієнтальний текстиль. У цьому значенні поняття “панський” килим використовується і в рамках нашого дослідження. Іншими характерними ознаками “панських” килимів є висока майстерність виконання, віртуозне відтворення складних композицій та окремих мотивів.
Актуальність теми дисертаційної роботи визначається загальною спрямованістю сучасних гуманітарних досліджень у напрямі вивчення феноменів національної культури в широкому міжнародному контексті. “Панський” килим XVII-XVIII ст. як явище генетично пов’язане з життям та смаками еліти яскраво віддзеркалює притаманне тогочасній українській культурі взаємопроникнення і взаємодію “західних” та “східних” естетичних парадигм, які, накладаючись на місцеві традиції, витворювали нові художні форми, забарвлені місцевим етнографічним колоритом. Тож коли ставити питання про інтегрованість української культури XVII–XVIII ст. у загальносвітові художні процеси і розглядати це питання на рівні декоративно-прикладного мистецтва, “панське” килимарство безперечно є саме тим явищем, яке поруч з іншими витворами мистецтва реально цю інтегрованість здійснювало.
Слід зазначити, що “панський” килим XVII–XVIII ст. — це, до певної міри, “біла пляма” в історіографії. Хоча деякі аспекти та питання висвітлені в літературі, а значна кількість пам’яток введена у науковий обіг, все ж досі не зроблено спроби висвітлити це явище в його цілості (огляд історіографії див.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Українські “панські” килими XVII-XVIII ст. (Історія та стилістика)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок