Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЕБАЛКАНІЗАЦІЯ БОЛГАРСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНСЬКИХ ГОВІРОК В УКРАЇНІ

ДЕБАЛКАНІЗАЦІЯ БОЛГАРСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНСЬКИХ ГОВІРОК В УКРАЇНІ

Назва:
ДЕБАЛКАНІЗАЦІЯ БОЛГАРСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНСЬКИХ ГОВІРОК В УКРАЇНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
57,54 KB
Завантажень:
387
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 
Нацiональна академiя наук України
Iнститут мовознавства
КОЛЕСНИК Валентина Олександрівна
УДК 811. 163. 2’ 276 (477)
ДЕБАЛКАНІЗАЦІЯ
БОЛГАРСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНСЬКИХ
ГОВІРОК В УКРАЇНІ
Спеціальність 10.02.03 – слов’янські мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ - 2005
Дисертацiєю є рукопис.
Роботу виконано на кафедрi загального та слов’янського мовознавства Одеського нацiонального унiверситету iм. I.I. Мечникова.
Науковий консультант – доктор фiлологiчних наук, професор
Смольська Аделаїда Костянтинiвна,
Одеський нацiональний унiверситет iм.I.I. Мечникова,
професор кафедри загального та слов’янського
мовознавства
Офiцiйнi опоненти: доктор фiлологiчних наук, професор
Стоянов Iван Андрiйович,
директор Iнституту славiстики i мiжнародних
вiдносин Київського славiстичного унiверситету
 
доктор фiлологiчних наук, доцент
Черниш Тетяна Олександрiвна,
Київський нацiональний унiверситет iм. Тараса
Шевченка, професор кафедри полонiстики
доктор фiлологiчних наук, доцент
Васильєва Людмила Павлiвна,
Львiвський нацiональний унiверситет iм. I. Франка,
професор кафедри слов’янської фiлологiї
Захист вiдбудеться 15 березня 2005 р. о 14 годинi на засiданнi спецiалiзованої вченої ради Д 26.172.01 при Iнститутi мовознавства iм. О.О.Потебнi НАН України (01001, Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
Iз дисертацiєю можна ознайомитися в бiблiотецi Iнституту мовознавства iм.О.О.Потебнi та Iнституту української мови НАН України (01001, Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розiслано 11 лютого 2005 р.
Учений секретар спецiалiзованої вченої ради,
доктор фiлологiчних наук, професор Н.Г.Озерова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Лінгвобалканологія – розділ мовознавства, що вивчає формування, розвиток і сучасний стан мов балканського мовного союзу (БМС), склад балканізмів як невід’ємної риси цих мов – залишається особливо актуальною, оскільки дозволяє глибше пізнати кожну мову БМС у синхронії та діахронії, зокрема і болгарську мову. Особливо цінним є загальнобалканський погляд на кожну з мов БМС – болгарську, новогрецьку, албанську і румунську – під час аналізу граматичних категорій. Входження болгарської мови до слов’янської сім’ї і водночас до БМС зумовлює особливу увагу до неї у зіставних та порівняльно - історичних дослідженнях.
У БМС болгарська мова посідає особливе місце: займаючи на Балканах центральне географічне положення, вона перебуває у безпосередніх контактах з кожною із балканських мов, виступаючи посередником їхнього взаємовпливу, а повнота вияву в ній балканізмів дала підстави оцінювати її як еталон чи інваріант БМС, як синтез характерних рис усіх балканських мов.
Сучасна болгарська мова є результатом тривалого історичного розвитку, однією з визначальних ліній якого була аналітизація граматичної структури; остання внаслідок міжмовних контактів – впливів інших мов з відмінною граматичною структурою. Балканізація граматичної будови не заступила основного слов’янського лексичного фонду болгарської мови, хоча в складі її лексики і з’явилося чимало балканізмів. У такій двоєдності – із збалканізованою граматичною структурою i збереженим значною мірою давнім словниковим складом – болгарська мова існує не лише в метрополії на Балканах, а й у говірках у віддаленні від основного ареалу її побутування, переселенських анклавах різної величини й різного часу виникнення. Дослідники неодноразово відзначали, що мовні контакти інтенсивно відбувалися насамперед у діалектах, тому при дослідженні генези й етапів формування БМС увага має бути зосереджена насамперед на говірках, а не на писемних текстах. При цьому велике значення мають свідчення як архаїчних діалектів, так і говірок пізніших формацій – новожитніх у межах метропольного континууму та переселенських. Останні дозволяють відтворити деякі архаїчні риси, уже втрачені говірками метрополії.
На Півдні України уже майже 200 років проживають болгари-переселенці і функціонують переселенські болгарські говірки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 Реферат на тему: ДЕБАЛКАНІЗАЦІЯ БОЛГАРСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНСЬКИХ ГОВІРОК В УКРАЇНІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок