Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Філософська концепція природи у Шекспіра (“Сон літньої ночі”, “Буря”)

Філософська концепція природи у Шекспіра (“Сон літньої ночі”, “Буря”)

Назва:
Філософська концепція природи у Шекспіра (“Сон літньої ночі”, “Буря”)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,43 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка
Міхаела КРЕМЕР
УДК 820.Шек. – 07
Філософська концепція природи у Шекспіра
(“Сон літньої ночі”, “Буря”)
10.01.04 – література зарубіжних країн
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ
1999
Дисертацiєю є рукопис.
Робота виконана на кафедрi румунської та класичної фiлологiї (секцiя теорiї та iсторiї свiтової лiтератури) Чернівецького державного університету ім. Ю.Федьковича, Мiнiстерство освiти України.
Науковий керiвник – доктор фiлологiчних наук, професор
ВОЛКОВ АНАТОЛIЙ РОМАНОВИЧ,
Чернiвецький державний унiверситет
iм. Ю.Федьковича,
завiдувач секцiї теорiї та iсторiї
свiтової лiтератури
Офiцiйнi опоненти: доктор фiлологiчних наук, професор
ШАХОВА КIРА ОЛЕКСАНДРIВНА,
Київський унiверситет
iм. Тараса Шевченка, професор
кафедри зарубіжної літератури
кандидат фiлологiчних наук, доцент
ШАЛАГIНОВ БОРИС БОРИСОВИЧ,
Національний педагогічний унiверситет
iм. М.Драгоманова, завідувач кафедри зарубіжної літератури
Провiдна установа – Київський державний лiнгвiстичний унiверситет, кафедра теорії та історії світової лiтератури, Мiнiстерство освiти України.
Захист вiдбудеться “26” жовтня 1999 р. о 14 годинi на засiданнi спецiалiзованої вченої ради Д 26.178.02 при Iнститутi лiтератури
iм. Т.Г.Шевченка НАН України (252001, м. Київ–1, вул. М.Грушевського, 4).
З дисертацiєю можна ознайомитися у бiблiотецi Iнституту лiтератури
iм. Т.Г.Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий “17” вересня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради ГАЙНІЧЕРУ О.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Будь–які міркування про сказане Шекспіром завжди розміщуються між пересічним та несподіваним. Без перебільшення можна сказати, що Шекспір завжди сучасний. Принаймні в Європі, включаючи, безперечно, слов’янські культури, його творчість у навчальних закладах вивчається як програмний матеріал. Звідси стає зрозумілим значення точних інтерпретацій його творів, особливо що стосується конституювання та сучасних тлумачень головної шекспiрівської проблематики, де одна з провідних позицій мала би бути закріплена за темою природи, хоча основною темою Шекспіра є, звичайно, людина, а не природа.
На противагу тематичній ситуації, притаманній літературі двадцятого століття (де природа знаходить собі місце лише на периферії сучасного світосприйняття: як абстрактне поняття, як об’єкт, редукований навколо екологічних проблем, або як “навколишнє середовище”, яке вже втратило тісний зв'язок з людиною), при аналізі драм Шекспіра впадає у вічі, що саме природі як сфері буття тут приділяється велика увага: знову й знову з’являється ключове слово nature, що несе у собі велике змістове навантаження. Часто природа виступає живим фоном драматичних подій, часом – активною силою, здатною втручатися в хід подій. Але, передусім, вона стає принциповою темою, яка спонукає героїв великих шекспірівських трагедій до глибоких філософських роздумів і відкриває їм орієнтири у мисленні та діях, перетворюючись, таким чином, на “ціннісну категорію”, “Wertbegriff” (за визначенням Г.Хойєра) Heuer H. Der Geist und seine Ordnung bei Shakespeare // Shakespeare–Jahrbuch. – 1950. –
Bd. 84/86. – S.51.. Отже, у даному дослідженні природа розглядається як художнє втілення філософської рефлексії автора. Така точка зору потребує специфічних рамок, а тому доречно уникати пошуків того, що несе в собі природа “per definitonem” чи що значить природа в епоху Ренесансу взагалі.
Якщо уявити собі тісний зв’язок, який існував за часів Відродження між сприйняттям природи і людським розумінням своєї власної сутності, то стане зрозумілим, чому тема природи є однією з найцікавіших в драматургії Шекспіра: виходячи з неї, він створює основи для психологічного оформлення своїх персонажів, ставить певні проблеми та розвиває характери. Таким чином, дана проблематика стає iманентно–центральною для всієї шекспірівської творчості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Філософська концепція природи у Шекспіра (“Сон літньої ночі”, “Буря”)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок