Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МОДЕЛЕЙ ОЙКОНІМІВ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З ХРИСТИЯНСЬКИМИ ІМЕНАМИ В ОСНОВАХ

СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МОДЕЛЕЙ ОЙКОНІМІВ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З ХРИСТИЯНСЬКИМИ ІМЕНАМИ В ОСНОВАХ

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МОДЕЛЕЙ ОЙКОНІМІВ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З ХРИСТИЯНСЬКИМИ ІМЕНАМИ В ОСНОВАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,57 KB
Завантажень:
348
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМ. ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
МРИГЛОД МАРІЯ ПАВЛІВНА
УДК 811.161.2'373.21
СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МОДЕЛЕЙ ОЙКОНІМІВ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З ХРИСТИЯНСЬКИМИ ІМЕНАМИ В ОСНОВАХ
10.02.01 - українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК - 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі українського та загального мовознавства Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор БУЧКО Дмитро Григорович, Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, завідувач кафедри українського та загального мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор ЛУЧИК Василь Вікторович, Кіровоградський державний педагогічний університет ім. Володимира Винниченка, завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент РЕДЬКВА Ярослав Петрович,
Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, доцент кафедри історії та культури української мови.
Провідна установа: Рівненський державний гуманітарний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови.
Захист відбудеться " 5 " липня 2002 р. о 10 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 20.051.02 для захисту кандидатських дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському університеті ім. Василя Стефаника (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника
Автореферат розіслано " 5 " червня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук,
доцент Н.Я. Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Одним із важливих завдань сучасної лінгвістичної науки є вивчення становлення та розвитку географічних назв. Найменування населених пунктів - це унікальне джерело як для вивчення мови, так і для висвітлення багатьох питань історії, географії, етнографії та інших народознавчих дисциплін. Назви поселень, крім цього, дуже часто виявляють давно забуту лексику на означення багатьох історичних реалій, а також фонетичні та словотвірні явища.
Ойконіми несуть із глибини століть інформацію про належність населених об'єктів їх засновникам чи власникам; родову, племінну або етнічну ознаку перших мешканців. І серед таких топонімів особливе місце займають ті, що утворені безпосередньо чи посередньо від християнських імен.
Системне вивчення українського топонімікону загалом припадає на середину ХХ ст., що відображено у фундаментальних працях О. Білецького, Д. Бучка, І. Желєзняк, Ю. Карпенка, О. Купчинського, Л. Масенко, В. Німчука, Я. Пури, О. Стрижака, М. Худаша та ін.
Незважаючи на наявність окремих досліджень топонімії Правобережної України, вивчення ойконімів, в основах яких зафіксовані християнські імена, досі не було об'єктом спеціального монографічного опрацювання. Лише деякі назви цього типу принагідно розглядалися у роботах українських та зарубіжних ономастів, головним чином при вивченні ойконімії окремих історико-етнографічних, історико-географічних чи адміністративно-територіальних регіонів. Дослідження відантропонімних назв населених пунктів усієї Правобережної України дозволить проаналізувати становлення і розвиток топонімів такого типу на значній території.
Запропонована робота не тільки сприятиме вивченню ойконімійної системи, але й дозволить встановити закономірності появи та розвитку християнського іменника на досліджуваній території, виявити частоту вживання імен та їх словотвірних варіантів в окремих топонімних моделях, а також в усій антропонімійній системі Правобережжя України. Вивчення структури християнських імен (лексичної бази назв населених пунктів), їх словотвірної будови сприятиме визначенню способів заселення відповідних теренів, служитиме джерелом для дослідження суспільних, економічних і господарських відносин у минулі історичні періоди, допоможе відтворити антропонімікон мови тих предків, які дали назви об'єктам, що нас оточують і функціонують століттями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК МОДЕЛЕЙ ОЙКОНІМІВ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З ХРИСТИЯНСЬКИМИ ІМЕНАМИ В ОСНОВАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок