Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОТИВНА СТРУКТУРА РОМАНУ Ф.М. ДОСТОЄВСЬКОГО“ БІСИ”

МОТИВНА СТРУКТУРА РОМАНУ Ф.М. ДОСТОЄВСЬКОГО“ БІСИ”

Назва:
МОТИВНА СТРУКТУРА РОМАНУ Ф.М. ДОСТОЄВСЬКОГО“ БІСИ”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,64 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
ПОЛУЛЯХ Наталія Сергіївна
УДК-821.161.1-31.Д
МОТИВНА СТРУКТУРА РОМАНУ Ф.М. ДОСТОЄВСЬКОГО“
БІСИ”
10.01.02 – російська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії російської літератури Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
ПІДДУБНА Ріта Микитівна,
професор кафедри історії російської
літератури Харківського національного
університету ім. В.Н. Каразіна
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
МАЄВСЬКА Тетяна Петрівна,
професор кафедри світової літетатури
і культури Херсонського педагогічного
університету
кандидат філологічних наук, доцент
ЧЕБАНОВА Ольга Євгенівна,
доцент кафедри української і світової
літератури і культур Київського
міжнародного університету
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, кафедра
російської літератури.
Захист відбудеться “23” грудня 2002 р. о 16.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.02 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001,
м. Київ – 1, вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури
ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ – 1, вул. М.Грушевського,4).
 
Автореферат розіслано “22” листопада 2002 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Гайнічеру О.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Роман “Біси” спіткала складна доля: ідеологічна спрямованість, яку чітко окреслено у романі, викликала гостру неприязнь як у сучасній для Достоєвського критиці, так й у літературознавстві більшої частини ХХ століття. Упереджене ставлення до роману зумовило і те, що йому відмовляли у художніх вартостях (М.К.Михайлівський, П.М. Ткачов) або вважали невдачею, цілком усвідомленою автором (В.Ф. Переверзєв, Я.О. Зунделович, В.В. Єрмілов та ін.).
Уперше побачили та оцінили релігійно-філософську глибину “Бісів” представники філософської критики початку ХХ ст. Д.С.Мережковський, О.Л.Волинський, В’яч. Іванов, С.М. Булгаков, М.О. Бердяєв. Вони відзначили й деякі особливості художньої структури роману – його глибинну драматичність, відцентровість організації, міфологічність, систему двійників. Услід за ними пішла більшість дослідників 80-90–х років ХХ ст., яких приваблювала в першу чергу політична та ідейно-етична проблематика твору (Ю.Ф. Карякін, Л.І. Сараскіна, Г.С.Померанц, Т.О. Касаткіна, Л. Аллєн та ін.). Із компонентів структури на сьогодні осмислено (нехай і суперечливо) організацію оповіді “Бісів” (В.О.Туніманов, Д.С. Ліхачов, Ю.Ф. Карякін, Н.Ф. Буданова, К.А.Степанян), функцію “передмовних оповідей” (Д.С. Ліхачов), хронотоп (Л.І.Сараскіна, А.Я. Есалнек), специфіку часу (Ж. Катто), окремі символічні деталі й ситуації (С.М. Соловйов, Р.Я. Клейман), але цілісна структура не була об’єктом спеціального аналізу. Все це зумовлює актуальність теми дисертації.
Специфічна властивість художнього світу Достоєвського, яка позначається у сучасній науці як константність – повторювання слів-лейтмотивів, мотивів, символічних ситуацій тощо - дає підстави подивитися на структуру “Бісів” як на художню цілісність, що з’являється внаслідок взаємодії повторюваних мотивів. “Біси”, як уявляється, - це перший роман п’ятикнижжя, в якому виникає мотивна структура.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами. Дослідження проводилось згідно з науковою темою кафедри історії російської літератури Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна: “Проблеми методу, поетики та жанру російської літератури ХІХ- поч. ХХ ст.”.
Мета роботи – дослідити мотивну структуру “Бісів”, що виявляє специфіку художньої цілісності роману.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: МОТИВНА СТРУКТУРА РОМАНУ Ф.М. ДОСТОЄВСЬКОГО“ БІСИ”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок