Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки

Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки

Назва:
Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,51 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України
Польшина Ольга Григорівна
УДК 159.922.4
Психосемантичні особливості сприймання студентами народної
орнаментальної символіки
19.00.01 – загальна психологія, історія психології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Херсонському державному університеті МОН України
Науковий керівник – член-кор. АПН України, доктор психологічних наук, професор
Боришевський Мирослав Йосипович,
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України,
завідувач лабораторії психології особистості ім. П.Р. Чамати
Офіційні опоненти – доктор психологічних наук, професор
Москалець Віктор Петрович,
Прикарпатський університет імені Василя Стефаника
МОН України, завідувач кафедри загальної та експериментальної психології, м. Івано-Франківськ
кандидат психологічних наук
Куєвда Володимир Терентійович,
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України,
завідувач лабораторії історії психології
Провідна установа – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
МОН України, кафедра загальної психології
Захист відбудеться 19 жовтня 2005 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою 01033 м. Київ, вул. Паньківська, 2.
Автореферат розісланий __________ 2005 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В. Андрієвська


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Одним з основних завдань системи освіти на сучасному етапі є виховання творчої особистості, здатної орієнтуватися у складній, непередбачуваній дійсності, приймати відповідальні рішення. У Державній національній програмі “Освіта (Україна в ХХІ столітті)” накреслено перспективи розвитку освіти в країні, визначено завдання і напрями реформування освіти.
Програмою передбачається розвиток та виховання національної самосвідомості підростаючого покоління. Цей аспект виховання стає найбільш актуальним у сучасних складних соціально-політичних умовах, що потребують у людини певної духовної сили та витривалості. У багатьох дослідженнях (М.Боришевський, М.Савчин, В.Куєвда, Ю.Римаренко) доведено, що людина, яка відносить себе до певної національної спільноти, має той духовний стрижень, який формується завдяки досвіду попередніх поколінь, що допомагає успішніше долати душевні кризи. Крім того, усвідомлення належності до національної спільноти допомагає людині реалізувати власні соціальні потреби у самоідентифікації та самореалізації. В часи докорінних соціальних змін необхідність вивчати духовні основи історії своєї нації зростає та набуває важливого значення.
На сучасному етапі розвитку суспільства спостерігається відрив від традиційної культури, звичаї та обряди нехтуються чи спотворюються (насамперед це стосується ритуалів екзистенційного значення: виношування та народження дитини, соціальної ініціації, поховання тощо). В суспільстві недостатньо інформації щодо традиційного ритуального супроводження важливих моментів у житті людини, особливо це помітно у розриванні родинних зв’язків між поколіннями, що унеможливлює обмін інформацією між дідами та онуками. Проживання людини у місті та тяжіння до раціональних форм пізнання також відриває від природних потреб у красоті, духовності, корисності. Це призводить до неадекватного сприймання предметів та звичаїв національної культури.
Ці процеси позначаються на загальному рівні психічного здоров’я нації: збільшення кількості неврозів, психічних розладів та захворювань, що спостерігається останні десятиріччя. Тому вивчення впливу пам’яток традиційного українського мистецтва на свідомість сучасної людини потребує детального та поглибленого вивчення з точки зору психологічної науки.
Одним із аспектів таких досліджень є вивчення особливостей сприймання та розуміння орнаментальної символіки сучасною людиною, бо, попри втрату первинного значення орнаментальних мотивів, зберігаються естетичні категорії (Так гарно! Так треба! Щоб було краще!) щодо орнаментального оздоблення речей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок