Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КАЛЕНДАРНІ ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ УКРАЇНЦІВ БУКОВИНИ

КАЛЕНДАРНІ ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ УКРАЇНЦІВ БУКОВИНИ

Назва:
КАЛЕНДАРНІ ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ УКРАЇНЦІВ БУКОВИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,92 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
КОЖОЛЯНКО Олександр Георгійович
УДК 398.332.4 (477.85=161.2)
КАЛЕНДАРНІ ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ УКРАЇНЦІВ БУКОВИНИ
Спеціальність 07.00.05 – Етнологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Івано-Франківськ – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі етнології, античної та середньовічної історії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент
Боднарюк Богдан Михайлович,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича,
докторант кафедри етнології, античної та середньовічної історії
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Франко Оксана Омелянівна,
Львівський національний університет
імені Івана Франка,
професор кафедри етнології
доктор історичних наук, доцент
Марчук Василь Васильович,
Прикарпатський національний університет
імені Василя Стефаника,
доцент кафедри історії України
Провідна установа: Київський національний університет імені
Тараса Шевченка, кафедра етнології та краєзнавства
Захист відбудеться 14 березня 2005 р. о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 20.051.05 Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57)
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
Автореферат розіслано3 лютого 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради І.Я. Райківський
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В українців Буковини впродовж тисячоліття сформувалася система календарного відзначення ритмів змін у природі через певні свята та супроводжуючі їх обряди. Зимові календарні свята українців Буковини мають давню дохристиянську язичницьку основу з нашаруваннями християнських свят після прийняття і утвердження християнства на українських землях.
Крізь призму традиційних зимових свят простежується вшанування предків, виховання поваги і любові до родичів, односельців і взагалі до людей, звернення уваги і пошанування основних та допоміжних господарських занять – землеробства, скотарства, бджільництва, релігійно-ритуальна символіка сонця, вогню, води. Зимові свята супроводжувались піснями, словесними побажаннями, пригощаннями, народно-театральними драматичними сценками та розвагами. З кінця ХІХ ст. в силу різних причин у зимовій календарній обрядовості утверджується християнська символіка і обрядовість.
Зимові календарні свята та обряди українців Буковини в основних рисах подібні до зимових свят в інших регіонах України. Разом з тим, на Буковині відмічається багато специфічних елементів обрядодій, які мають певну варіантність у межах рівнинної зони (Прутсько-Дністровське межиріччя), передгірної зони (Серетсько-Прутське межиріччя та Причеремоський район) і гірської зони (Буковинська Гуцульщина).
В зимових календарних обрядах втілились найважливіші риси економічного і соціального життя, психологія та моральні засади українців, що формувались протягом багатьох століть і тисячоліть.
В умовах урбанізаційних процесів, що переживає з середини ХХ ст. і до наших днів українське суспільство, багато звичаїв і обрядів, які мали позитивне морально-виховне навантаження, в обрядовій практиці сьогодення втрачені частково або повністю. Значною мірою тут дало про себе знати атеїстичне спрямування ідеології в час існування радянського ладу в Україні, а також ворожа по відношенню до народних свят позиція християнської релігії. Призабуті в життєвій практиці українців Буковини значення і символіка як цілих комплексів зимових свят, так і окремих їх елементів. Давні традиційні символи замінені християнськими. Не знайшла належного висвітлення до цього часу наукова проблематика зимових календарних свят українців Буковини і в етнологічних дослідженнях.
Дослідження календарних зимових свят та обрядів українців Буковини є актуальним у світлі завдань етнологічної науки незалежної України із з’ясування витоків і підґрунтя існування українського етносу, витоків його духовної культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: КАЛЕНДАРНІ ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ УКРАЇНЦІВ БУКОВИНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок