Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин

Загрузка...

Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин / сторінка 3

Назва:
Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,87 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Обмеження верхньої хронологічної межі зумовлене знищенням Запорозької Січі (1775 р.). Ця політична акція ліквідувала об’єкт дослідження дисертації, але до кінця XVIII ст. джерела (особливо монастирські) містять інформацію щодо означеної теми.
Географічні рамки дослідження охоплюють територію міста Києва, його околиць та землі ВЗН. Кордони Запорозьких Вольностей протягом XVII – XVIIІ ст. зазнавали змін, однак зменшення території ВЗН не вплинуло на характер зв'язків Коша з київськими чоловічими монастирями.
Методологічну основу дослідження становлять принципи історизму та об’єктивності. Дисертант використав проблемно-хронологічний, порівняльно-історичний, історико-антропологічний та статистичний методи.
Наукова новизна роботи. На основі значного джерельного матеріалу, переважно раніше не запровадженого до наукового обігу, дисертант охарактеризував багатоманітність зв’язків київського чорного духовенства і ВЗН. Встановлено персональний склад начальників січових церков, настоятелів Самарського монастиря, виявлено невідомі раніше факти церковно-релігійного життя на Запорожжі. Дисертант спростував ряд усталених міфів щодо релігійності запорозького козацтва в публічно-офіційному та практично-побутовому ракурсах.
Практичне значення роботи полягає у можливості використання матеріалу дисертації в навчальному процесі при підготовці спецкурсів та відповідних розділів навчальних посібників з історії України, української Церкви та чернецтва. Окремі наведені факти та висновки є матеріалом для вивчення побутової релігійності запорожців і можуть використовуватися в узагальнюючих працях з історії козацтва, зокрема ВНЗ. Певною мірою, історичний досвід стосунків Церкви і професійного війська також є актуальний для сьогодення.
Наукова апробація роботи. Результати дослідження доповідалися на просемінаріях кафедри давньої та нової історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка та науково-практичних конференціях: “Питання відродження національних святинь в незалежній Україні” (Київ, червень 2001 р.), “Нові дослідження пам’яток козацької доби” (Київ, березень 2002 р.), “Музейна справа в Україні на зламі тисячоліть” (Київ, грудень 2002 р.). Основні положення дисертації викладено у чотирьох наукових публікаціях у фахових виданнях.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтована актуальність теми, охарактеризовано мету і завдання дослідження, окреслено об’єкт, предмет та хронологічні межі роботи.
У першому розділі “Історіографія проблеми та джерельна база дослідження” проаналізовано стан наукової розробки проблеми і склад джерельної бази.
Церковна (православна) історіографія. Першими дослідниками історії Церкви на Запорожжі були Катеринославські єпископи Гавриїл (Розанов) та Феодосій (Макаревський). Владика Гавриїл збирав і публікував матеріали до історії Південної України, зокрема записав і видав оповідання Микити Коржа. Йому належить перша системна історія Самарського монастиряГавриил (Розанов). Историческая Записка о Пустынно Николаевском Самарском монастыре. – Одесса, 1838.. Єпископ Феодосій збирав матеріали про церкви Катеринославської єпархії, в річищі глобального синодального проекту історико-статистичного опису єпархії, та здійснив нову описову реконструкцію історії Самарського монастиря Феодосий (Макаревский). Самарский, Екатеринославской епархии, Пустынно-Николаевский монастырь. – Екатеринослав, 1875; Його ж. Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии. Церкви и приходы прошедшаго XVIII столетия. - Екатеринослав, 1880. – Вып. I; 1880 – Вып. IІ.. Обидва єпископи апріорно відзначали ревність козаків до православ’я, хоч опиралися при цьому на обмежений краєзнавчий матеріал.
Водночас у Києві упродовж ХІХ ст. з’являються перші партикулярні історії Софійського, Межигірського та інших монастирів. В 1830 р. вийшла книжечка “Историческое сведение о бывшем ставропигиальном Киево-Межигорском монастыре” священика Симеона Лободовського.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок