Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин

Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин / сторінка 5

Назва:
Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,87 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
– М., 1868. Т.2. С.455—498..
Істориків другої половини ХІХ – початку ХХ ст., які вивчали козацтво, перш за все, цікавили адміністративний устрій та військові справи запорожців. Окремі розділи, присвячені церковному устрою, знаходимо у працях А. Скальковського та Д. Яворницького. Зокрема, Скальковський писав, що Нова Січ перш за все наполягала на незалежності власної церкви і духовенства від загальної російської ієрархії, поряд з цим для козаків була характерна особлива шаноба до київських обителей, переважно до Києво-Межигірського Свято-Преображенського монастиря СкальковськийА.О. Історія Нової Січі або останнього Коша Запорозького. – Дніпропетровськ, 1994. – С. 107 – 122.. Д. Яворницький у розділі про церковний устрій Запорожжя пише про “нравственную зависимость” Коша від Межигір’я Яворницький Д. І. Історія запорозьких козаків. – К., 1990. – Т.1. – С. 253 – 314.. Перед дослідниками стояло завдання висвітлення усієї історії Запорожжя, тому проблема стосунків київських монастирів із Запорозьким Кошем була розглянута ними поверхово.
Окремо слід відзначити значимість для історіографічного поступу історико-етнографічного методу, застосованого Д. І. Яворницьким. Подібний метод був характерний і для інших козакознавців, наприклад, О. Андрієвського Андриевский А.А. Межигорская старина // Исторические материалы из архива киевского губернского правления. – К., 1885. Вып. 9. – С. 1-111., Я. Новицького Новицкий Я.П. Народная память о Запорожье: Предания и рассказы, собранные в Екатеринославщине 1875-1905. – Рига: Спридитис, – 1990., які публікували документи та етнографічні матеріали з історії Запорозької Січі.
І все ж, з усіх названих дослідників, лише Орест Левицький написав узагальнюючу статтю про стосунки Кошу з Київськими митрополитами у питаннях вирішення справ Церкви на Запорожжі і опублікував листування софійських ченців щодо становища духовенства на Січі Левицький О. Церковна справа на Запоріжжі в XVIII ст. // Записки Українського Наукового Товариства в Київі. К., 1912. Кн. Х. С. 49 – 75; .
У 20 – 80-ті рр. ХХ ст. козацька тематика набула певного поширення, однак її акценти перемістилися в річище класової боротьби та протистояння зовнішньому ворогу. Основна увага зверталася на військову історію, антифеодальні рухи, боротьбу з турками і татарами. І хоча при цьому згадувалося, що на знамені козацьких рухів було “написане” гасло не лише порятунку народу, але й віри, все ж питання релігійності козацтва оминалося.
Нова патріотична хвиля популяризації козаччини та її героїчної історії в Україні розпочалася в 90-ті ХХ ст. Були перевидані основні праці Д. Яворницького, А. Скальковського, Феодосія (Макаревського). Відновилися публікації джерел з історії запорозького козацтва. З’явилися дослідження з історії Церкви на Запорожжі. Проте, новітні автори спершу не спромоглися на оригінальні студії. Наприклад, Н. Герасименко у двох статтях, присвячених Межигірському монастирю, просто переповіла сказане у ХІХ ст. Максимовичем і Закревським Герасименко Н.О. До історії Межигір’я // Український історичний журнал. – 1990. – №12. – С. 90—99; ГерасименкоН. Межигір’я: сторінки історії // Київська старовина. – 1996. – № 4/5. – С.35—48.. Останнім часом з’явилися також спроби створити узагальнюючі праці про церковний устрій Запорозької Січі. Однак їх автори використовують історико-етнографічну методологію в описовому ключі, яку зуживав ще понад сто років тому Д. І. Яворницький, і продовжують виміряти релігійність запорозького козацтва кількістю побудованих церков та вирізаних євреїв, поляків, татар, старовірів Лиман І. Церковний устрій Запорозьких Вольностей (1734 – 1775). – Запоріжжя, 1998; Климов В. Особливості православної церкви в Запорозькій Січі. Характер релігійності запорізького козацтва.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII – XVIII ст.: еволюція взаємовідносин

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок