Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Ефекти анізотропії, регулярної неоднорідності і випадкового безладу у низьковимірних спінових моделях

Ефекти анізотропії, регулярної неоднорідності і випадкового безладу у низьковимірних спінових моделях

Назва:
Ефекти анізотропії, регулярної неоднорідності і випадкового безладу у низьковимірних спінових моделях
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,37 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ КОНДЕНСОВАНИХ СИСТЕМ
На правах рукопису
ДЕРЖКО Олег Володимирович
УДК 536.75; 538.9
Ефекти анізотропії, регулярної неоднорідності і випадкового безладу
у низьковимірних спінових моделях
01.04.02 – теоретична фізика
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
ЛЬВІВ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Інституті фізики конденсованих систем Національної академії наук України.
Офіційні опоненти––– |
доктор фізико-математичних наук, професор Дідух Леонід Дмитрович, Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя, завідувач кафедрою фізики;
доктор фізико-математичних наук, професор Ткач Микола Васильович, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, завідувач кафедрою теоретичної фізики;
доктор фізико-математичних наук, професор Швець Валерій Тимофійович, Одеська державна академія холоду, завідувач кафедрою вищої математики.
Провідна організація– | Інститут теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України (м.Київ), відділ нелінійної фізики конденсованого стану.
Захист відбудеться 03.11.2004 року о 13 год. 30 хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.156.01 при Інституті фізики конденсованих систем Національної академії наук України за адресою: 79011, м. Львів, вул. Свєнціцького, 1.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту фізики конденсованих систем НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.
Автореферат розіслано 01.10.2004 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Д 35.156.01,
кандидат фіз.-мат. наук |
Т.Є.Крохмальський


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Спінові моделі конденсованих середовищ виникли відразу після появи квантової механіки. Завдяки Діраку і Гайзенбергу (а також Ван Флеку, Слетеру і багатьом іншим) з’явилося поняття обмінної взаємодії. У 1931 році Бете запропонував підстановку для знаходження хвильової функції ланцюжка спінів, у якому взаємодіють лише найближчі сусіди з обмінною взаємодією Гайзенберга (спіновий ланцюжок Гайзенберга). Дещо раніше Ізинг знайшов статистичну суму ланцюжка спінів з простішою міжспіновою обмінною взаємодією (спіновий ланцюжок Ізинга). Визначальну роль у дальшому розвитку статистичної теорії багаточасинкових систем і теорії фазових переходів відіграла праця Онзагера 1944 року, у якій він обчислив статистичну суму моделі спінів Ізинга на квадратній гратці (за відсутності зовнішнього магнітного поля). Цей точний розв’язок продемонстрував, як у системі багатьох взаємодіючих частинок виникає фазовий перехід, а також показав, що поведінка різних величин в околі температури фазового переходу може характеризуватися набором показників, що відрізняються від тих, які передбачає теорія середнього поля. У другій половині двадцятого століття ряд важливих результатів теорії конденсованих систем були отримані саме для спінових моделей (це і теорія спінових хвиль, і ряд нових точно ров’язуваних (спінових) моделей систем багатьох взаємодіючих частинок, і ряд строгих результатів для (спінових) моделей систем багатьох взаємодіючих частинок). Ширшим стало і коло фізичних задач, у яких виникали спінові моделі. Окрім традиційної теорії магнетизму, зумовленого локалізованими магнітними моментами, (псевдо)спінові моделі знайшли застосування і в теорії сегнетоелектриків, екситонів, сплавів, в граткових теоріях класичних і квантових рідин, в квантовій оптиці тощо.
Незважаючи на те, що дослідження властивостей спінових моделей ведуться вже коло вісімдесяти років, інтерес до них не зникає. Скоріше навпаки: з початку дев’яностих років минулого століття інтерес до спінових моделей значно зріс. У зв’язку з відкриттям високотемпературних надпровідників в кінці вісімдесятих років минулого століття багато зусиль було зосереджено на експериментальному і теоретичному дослідженні купратів, які можуть виявляти високотемпературну надпровідність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Ефекти анізотропії, регулярної неоднорідності і випадкового безладу у низьковимірних спінових моделях

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок