Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Автор Та герой як суб’єкти поетичного буття

Автор Та герой як суб’єкти поетичного буття

Назва:
Автор Та герой як суб’єкти поетичного буття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,47 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Донецький національний університет
Самойлов Олексій Володимирович
УДК 82.0
Автор Та герой як суб’єкти поетичного буття
Спеціальність 10.01.06 — теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк — 2000
На правах рукопису
Робота виконана в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Федоров Володимир Вікторович,
завідувач кафедри російської літе-
ратури Донецького національного
університету.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Тюпа Валерій Ігоревич,
завідувач кафедри теоретичної та
історичної поетики Російського
державного гуманітарного універ-
ситету (м. Москва);
кандидат філологічних наук, доцент
кафедри теорії літератури і
художньої культури Донецького
національного університету
Корабльов Олександр Олександрович
Провідна установа: Дрогобицький державний педагогіч-
ний університет ім. І. Я. Франка.
Захист відбудеться 20 грудня 2000 р. о 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.04. із захисту дисертацій Донецького національного університету за адресою: 83055, м.Донецьк, вул. Університетська, 24, конференц-зал.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24.
Автореферат розісланий 17 листопада 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої ради Сенів М. Г.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Реферована робота передбачає розгляд понять, які включені у досить тривалу історико-літературну та літературознавчу традицію. До того ж якщо терміни “герой” та “поетичне буття” (поетичний світ, естетична діяльність, внутрішній світ художнього твору, акт художньої творчості) займають стосовно терміна “автор” привілейоване становище, бо мають більш чи менш виявлений характер як для самого письменника, так і для спеціально стурбованого читача – літературознавця, не говорячи вже про читача, не заклопотаного теоретичними узагальненнями, то поняття “автор” традиційно не має чітко окресленого предмета. Є лише непрямі докази присутності автора у створюваному ним поетичному світі.
Актуальність дисертаційного дослідження зумовлена тим, що у сучасній науковій свідомості міцно закріпилися два фундаментальних поняття: “автор” та “образ автора”. Перше широко застосовувалось М.М.Бахтіним, друге В.В. Виноградовим. Ці поняття, що перебувають в опозиції один до одного, в той же час є корелятивною парою. Характерно, що як М.М.Бахтін, так і В.В.Виноградов не змогли дати завершеного пояснення цим поняттям, хоча вони є центральними в категоріальному апараті цих дослідників. Тому ця проблема не лише не втратила своєї актуальності, але й суттєво розширилась за рахунок нових досліджень, які торкаються цих питань. Вони сьогодні є ледь чи не центральними проблемами літературознавства. До того ж у працях С.Г.Бочарова, Б.О.Кормана, Ю.М.Лотмана, Б.А.Успенського, В.Л.Смілянської, М.П.Кодака, Г.Грабо-вича та ін. явно відчувається сукупний вплив двох концепцій.
В.В. Виноградов писав про образ автора в пушкінській “Піковій дамі”, що у сферу цієї зображуваної дійсності вміщується і сам суб’єкт оповіді “образ автора”. Він є формою складних і суперечливих співвідношень між авторською інтенцією, між фантазуючою особистістю письменника та ликами персонажів. У розумінні всіх відтінків цієї багатозначної та багатоликої структури образу автора – ключ до композиції цілого, до єдності художньо-оповідної системи Пушкіна… образ суб’єкта так само невловимий, суперечливий та загадковий, як і сама дійсність розповіді… структура суб’єкта рухома… у своєму співвідношенні до сфер свідомості… персонажів… позбавлена точно окресленої “суб’єктивності”.
Д.С.Лихачов зазначав, що складність експлікації “образу автора”, з якою зіткнувся В.В.Виноградов, зокрема, у “Піковій дамі”, обумовлена насамперед більшою мірою індивідуалізації “образу автора” в літературі XIX ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Автор Та герой як суб’єкти поетичного буття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок