Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ШИРОКОЗОННІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ШАРИ

ШИРОКОЗОННІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ШАРИ

Назва:
ШИРОКОЗОННІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ШАРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,96 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Юрченко Григорій Васильович
УДК 621. 383:537. 221
ШИРОКОЗОННІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ШАРИ
ZnO:Al, ITO ТА CdS В ПЛІВКОВИХ ФОТОЕЛЕКТРИЧНО АКТИВНИХ ГЕТЕРОСИСТЕМАХ
01.04.07 - фізика твердого тіла
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Суми - 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Національному технічному університеті “Харківський політехнічний інститут” Міністерства освіти і науки України, м. Харків.
Науковий керівник - Заслужений діяч науки та техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор,
Бойко Борис Тимофійович,
Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, завідуючий кафедрою фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук,
Бєлов Олександр Григорович,
Харківський фізико-технічний інститут низьких температур ім. В.І.Вєркіна НАН України,
старший науковий співробітник;
кандидат фізико-математичних наук, доцент,
Лопаткін Юрій Михайлович,
Сумський державний університет,
доцент кафедри загальної та експериментальної
фізики.
Провідна установа - Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна, кафедра фізики твердого тіла, Міністерства освіти і науки України.
Захист відбудеться “17” квітня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 55.051.02 при Сумському державному університеті за адресою 40007, м. Суми, вул.
Р.-Корсакова, 2, ауд.216, корпус ЕТ.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Сумського державного університету.
Автореферат розісланий “15” березня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.С.Опанасюк
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Для вирiшення енергетичних та екологічних проблем людства за собівартістю та енерговитратами на їх виробництво перспективними є плівкові фотоелектричні перетворювачі (ФЕП) сонячної енергії на основі шарів CuInSe2, CdTe і CuGaSe2. Тому зараз йде iнтенсивний пошук шляхів збільшення їх ефективності. Величина коефіцієнта корисної дії (к.к.д.) ФЕП визначається ефективністю фотоелектричних процесів: генерацією, дифузією, дрейфом, поділом та збиранням генерованих під дією світла нерівноважних носіїв заряду. В усіх сучасних плівкових ФЕП для інтенсифікації фотоелектричних процесів використовується ефект широкозонного "вікна", який полягає у віддаленнi області генерації нерівноважних носіїв заряду від поверхні, що освітлюється сонцем. Цей ефект реалізується шляхом використання в конструкції сонячного елемента шарів широкозонних напівпровідникових матеріалів. За широкозонний напівпровідниковий шар ФЕП із базовими шарами CuInSe2 і CuGaSe2 найчастіше використовуються одержані магнетронним розпиленням плівки ZnO:Al, а для ФЕП на основі CdTe - In2O3:Sn (ITO). На сьогоднішній день реалізовані вимоги до оптичних та електричних параметрів таких шарів на скляних підкладках: плівки ITO та ZnO:Al повинні мати коефіцієнт прозорості (Т) не менше ніж 86% і поверхневий електроопір (R) не більше ніж 12 Ом/.
Реалізація вищезазначених вимог при одержанні широкозонних шарів на скляних підкладках ще не може забезпечити оптимальність цих шарів для високоефективних ФЕП. Для конструкції “substrate” ФЕП (в яких базовий шар наноситься на непрозору підкладку) формування широкозонного напівпровідникового шару є однією з останніх технологічних операцій, а для “superstrate” ФЕП (в яких базовий шар наноситься на прозору підкладку, скрізь яку здійснюється освітлення базового шару) - однією з перших. Очевидно, для “substrate” ФЕП процес формування широкозонного шару за рахунок міжфазної взаємодії, що при цьому виникає в отриманих раніше сполучених шарах та дифузії, може негативно впливати на фотоелектричні властивості. Для “superstrate” ФЕП у процесі його подальшого формування можуть погіршуватися оптичні і електричні властивості плівкового широкозонного шару. Таким чином, розроблення широкозонних шарів для плівкових ФЕП являє собою фізичну проблему оптимізації властивостей фотоелектрично активної багатошарової плівкової гетеросистеми в умовах інтенсивної міжфазної та дифузійної взаємодій сполучених шарів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ШИРОКОЗОННІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ШАРИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок