Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗМІРНІ ЕФЕКТИ В ТОНКИХ ШАРАХ ТВЕРДИХ ТІЛ

РОЗМІРНІ ЕФЕКТИ В ТОНКИХ ШАРАХ ТВЕРДИХ ТІЛ

Назва:
РОЗМІРНІ ЕФЕКТИ В ТОНКИХ ШАРАХ ТВЕРДИХ ТІЛ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,33 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ НАПІВПРОВІДНИКІВ
УДК 539.216;
535.323:539.216
КОВАЛЕНКО СЕРГІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ
РОЗМІРНІ ЕФЕКТИ В ТОНКИХ ШАРАХ ТВЕРДИХ ТІЛ
(01.04.07 – фізика твердого тіла)
Автореферат
дисертації на здобуття вченого ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті фізики напівпровідників, Національна академія наук України, м. Київ
Науковий керівник: академік НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Лисиця Михайло Павлович, Інститут фізики напівпровідників НАНУ головний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор Дмитрук Микола Леонтійович, Інститут фізики напівпровідників НАНУ, завідуючий відділом поляритонної оптоелектроніки доктор фізико-математичних наук Страшнікова Майя Іларіонівна, Інститут фізики НАНУ провідний науковий співробітник відділу нелінійної оптики.
Провідна установа: Національний університет ім. Т. Г. Шевченка, фізичний факультет, кафедра оптики, м. Київ.
Захист відбудеться “16” листопада 2001 р. о 1415 на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.199.01 в Інституті фізики напівпровідників НАН України за адресою:
03650, Київ 28, проспект Науки, 41.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту фізики напівпровідників НАН України (03650, Київ 28, проспект Науки, 41).
Автореферат розісланий 15.10.2001 р.
Вчений секретар Спеціалізованої вченої ради Охріменко О. Б.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. перспективним напрямком розвитку і вдосконалення джерел та приймачів світла в широкому спектральному діапазоні є створення приладів з використанням квантових точок, квантових ям і, в меншій мірі, квантових дротинок. Елементами квантових ям являються тонкі плівки металів та напівпровідників. Але і самі являються квантовими ямами з безмежно високими бар'єрами, тому вивчення оптичних параметрів та розмірних ефектів в них стає важливим у науковому і практичному відношеннях. Крім того, на сьогоднішній день нові електронні та оптоелектронні прилади складаються із нанорозмірних елементів, тому інформація про їх стан, оптичні параметри та їх зміну з часом має суттєве значення для прогнозування їх можливостей і контролю ступеня деградації.
Дослідження оптичних властивостей твердих тіл, в тому числі у вигляді тонких плівок, мають на меті: по-перше, отримати дані про енергетичну структуру об'єктів дослідження; по-друге, визначити такі важливі параметри як показники заломлення й поглинання.
Якщо мати на увазі оптику і спектроскопію, тонкі плівки прозорих і поглинаючих світло матеріалів застосовуються в інтерференційних і абсорбційних фільтрах, для виготовлення багатошарових дзеркал, поляризаторів, приймачів і джерел світла, просвітлення оптики.
Тонкі шари твердих тіл приваблюють дослідників перш за все відмінністю властивостей у порівнянні з масивними зразками. Протягом багатьох років обчислення їх оптичних параметрів грунтується на використанні співвідношень, що враховують багаторазові відбивання та інтерференцію в тонкому шарі, а експериментально вимірюваними величинами являються інтенсивності відбитих та пропущених тонким шаром світлових пучків.
В ході досліджень ряд авторів отримували товщинні залежності показника заломлення, які при зменшенні товщини плівки до кількох атомних шарів не спадали, а катастрофічно зростали [1-5]. Такі результати не находили розумного пояснення, тому подібні дослідження протягом тривалого часу не знаходили свого продовження.
До виконання даної роботи не було встановлено причини, чим пояснюється згаданий вище характер зміни показника заломлення з товщиною.
Певні претензії виникали до застосування формул френеля та методичних факторів. Сьогодні, маючи сучасну вимірювальну та електронно-обчислювальну техніку, ми встановили цю причину.
Що ж стосується формул Френеля, то на початку 90-х років було поставлено під сумнів застосування заміни с®n-ik при переводі їх до вигляду, що відповідає поглинаючим середовищам. В результаті було створено нову теорію [6], за допомогою якої отримано аналоги формул Френеля для поглинаючих середовищ без застосування заміни с®n-ik , а опираючись лише на рівняння та граничні умови Максвела.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: РОЗМІРНІ ЕФЕКТИ В ТОНКИХ ШАРАХ ТВЕРДИХ ТІЛ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок