Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФЕНОМЕН “Я” ЯК ДИНАМІЧНИЙ СИМВОЛ: ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ

ФЕНОМЕН “Я” ЯК ДИНАМІЧНИЙ СИМВОЛ: ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ

Назва:
ФЕНОМЕН “Я” ЯК ДИНАМІЧНИЙ СИМВОЛ: ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,22 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ДОНЕЦЬ Іван В’ячеславович
УДК 1 (091):111:16
ФЕНОМЕН “Я” ЯК ДИНАМІЧНИЙ СИМВОЛ:
ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ
Спеціальність - 09. 00.05 – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Кам’янець-Подільському державному університеті МОН України на кафедрі філософських дисциплін.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Бевз Микола Васильович,
Хмельницький національний університет МОН України, доцент кафедри педагогіки і психології.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Бичко Ігор Валентинович,
Київський національний університет імені
Шевченка,
професор кафедри історії філософії;
 
кандидат філософських наук, ст. н.с.
Андрос Євген Іванович,
Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН
України,
в.о. завідувача відділу філософської антропології.
Захист відбудеться 21.09.2007 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.02 в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (01001, Київ -1, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України (01001, Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 20.08. 2007 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук Ситніченко Л.А
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Проблема “Я” у різних її вимірах здавна була і є серед “вічних питань” філософії. Самовизначення людини серед інших людей, суперечлива природа співвідношення “я” та світу, власне становлення людської суб’єктивності в процесі пізнання, мислення, самоусвідомлення тощо – ці та інші теми мають дуже різні відповіді та інтерпретації.
Традиційно в історії західноєвропейської філософії домінантною є ідея протистояння “Я” (як суб’єкта) і оточуючого світу (“не-Я”, об’єкту), духу і тіла, чуттєвого і раціонального, знання і віри; інтуїції та інтелекту. Така світоглядна і методологічна ідея про двоїсту природу людини і світу трансформувалася у парадигмальну основу всієї західної культури, що і визначило багато в чому її ціннісні орієнтири.
Сучасні соціокультурні трансформації спричинили істотні зміни в розумінні людського буття, що супроводжуються пошуком нових ідей та підходів до традиційних історико-філософських тем, що призводить до переосмислення методологічних парадигм у філософському дискурсі. Тому проблема “Я” в усьому її розмаїтті та суперечливості набуває нових вимірів та потребує переоцінки усталених інтерпретацій. Деградація сутнісного спілкування, соціальна дезінтеграція, криза загальнолюдських цивілізаційних орієнтирів розвитку людства й окремої людини – все це також робить нагальним переосмислення феномену людської суб’єктивності..
Отже, проблема “Я” потребує комплексного історико-філософського підходу, спроможного окреслити цілісну картину його теоретичних концептуалізацій та екзистенційно-практичних виявів. Невизначеність проблемного поля тлумачення людської суб’єктивності, плюралістичність та різнобічність вимірів проблеми “Я” змістовно визначають актуальність даного дисертаційного дослідження.
Ступінь наукової розробки проблеми. Мабуть, одним із фундаментальних питань і в західній, і в східній традиціях філософування є проблема “Я”. Навіть простий перелік усіх відомих концепцій, теорій, ідей, течій, в яких більшою чи меншою мірою представлені проблем людської суб’єктивності, є досить широким. Загалом, умовно, в історії філософії можна виокремити дві основні тенденції теоретичних підходів до аналізу теми “Я”: психологічно-онтологічний (міфологема, образ, перцепт, символ) та гносеологічний (концепт, поняття, знак тощо). Проблема “Я” зазвичай досліджувалася у контексті максими “пізнай себе” (Демокріт, Сократ, Платон), ідеї гармонії об’єктивного буття і суб’єктивного світу людини (Р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ФЕНОМЕН “Я” ЯК ДИНАМІЧНИЙ СИМВОЛ: ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок