Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду Helix (Gastropoda, Pulmonata)

Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду Helix (Gastropoda, Pulmonata)

Назва:
Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду Helix (Gastropoda, Pulmonata)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,97 KB
Завантажень:
35
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна Академія наук України
Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена
Леонов Сергій Владиславович
УДК 594.382
 
Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду Helix
(Gastropoda, Pulmonata)
03.00.08 - зоологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
 
 
Київ - 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі зоології Таврійського національного
університету ім. В. І. Вернадського Міністерства освіти і науки України
 
Науковий керівник: доктор біологічних наук
Довгаль Ігор Васильович
Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України
завідувач відділом фауни і систематики безхребетних
 
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Стадниченко Агнеса Полікарпівна
Житомирський державний університет
завідувачка кафедрою зоології
кандидат біологічних наук, доцент
Крамаренко Сергій Сергійович
Миколаївський державний аграрний університет
заступник декана факультету технології виробництва
і переробки продукції тваринництва
 
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться “__27__”_вересня__2005 р. о ____10____ год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.153.01 при Інституті зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01601, м. Київ-30, вул. Богдана Хмельницького, 15.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України.
Автореферат розісланий “__26__”____серпня__2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук В. В. Золотов


Загальна характеристика роботи
Актуальність проблеми. Вагомий внесок в економіку природи і велике практичне значення молюсків роду Helix L., 1758 в житті і господарській діяльності людини, пояснюють інтерес вчених до них. Виноградні равлики є модельним об'єктом для вивчення мінливості і поліморфізму, структури популяцій, різноманітних міжвидових і міжпопуляційних взаємодій, вони - класичні лабораторні тварини. З іншого боку, це і переносники різних паразитарних захворювань людини і домашніх тварин, і шкідники культурних рослин, і традиційні кормові і харчові молюски.
Аналіз археологічних і епіграфічних джерел показує, що традиція використання равликів людиною налічує десятки тисяч років. У Криму головними споживачами равликів були люди мезолітичної епохи, згодом - грецькі поселенці і жителі Боспорського царства.
Природні багатства України і, зокрема, Кримського півострова, її промисловий і науковий потенціал дозволяють освоювати нові напрямки господарської діяльності. Геліцекультура - це наукоємна галузь, бо будь-яке освоєння природних багатств країни повинне починатися з їх всебічного вивчення. Неконтрольований, неорганізований промисел наземних молюсків в Західній Європі на сьогодні підірвав природні запаси. Україна, навпаки, законодавчо затвердила необхідність детального наукового вивчення стану популяцій промислових тварин: їх поширення, чисельності, структурної організації. Проведені нами маркетингові дослідження показують, що сучасний розвиток геліцекультури в світі пов'язаний з попитом на продукцію галузі що постійно росте, а світовий оборот капіталу в цьому секторі ринку складає сотні мільйонів доларів.
Найбільш поширеним і численним з промислових наземних молюсків у Криму є Helix albescens Rossmдssler, 1839. Вид цей має циркумпонтичний ареал і в Європі відомий мало, а в Україні зустрічається тільки в південних областях і Криму, проте досягає тут доволі високої чисельності. Відомості про нього є досить обмеженими. Особливості біології і екології виду, структури популяцій практично не досліджені. Інший вид - Helix lucorum L., 1758 представлений в Криму підвидом taurica Krynicki, 1833. Це відносно великий молюск, який в Україні зустрічається тільки в Криму, і навіть тут має розірваний ареал і чисельність, що сильно коливається. Екологічні особливості номінативного підвиду були досліджені тільки в грецькій частині видового ареалу, а кримський підвид практично не досліджений ні щодо екології, ні щодо морфологічної мінливості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду Helix (Gastropoda, Pulmonata)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок