Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВАРІАБЕЛЬНІСТЬ рДНК ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ GENTIANA У ПРИРОДІ ТА В КУЛЬТУРІ IN VITRO

ВАРІАБЕЛЬНІСТЬ рДНК ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ GENTIANA У ПРИРОДІ ТА В КУЛЬТУРІ IN VITRO

Назва:
ВАРІАБЕЛЬНІСТЬ рДНК ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ GENTIANA У ПРИРОДІ ТА В КУЛЬТУРІ IN VITRO
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,20 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ КЛІТИННОЇ БІОЛОГІЇ ТА ГЕНЕТИЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ
МЕЛЬНИК Віталій Миколайович
УДК 575.22: 582.923.1 + 576.5
ВАРІАБЕЛЬНІСТЬ рДНК ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ GENTIANA
У ПРИРОДІ ТА В КУЛЬТУРІ IN VITRO
03.00.15 – генетика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України
Науковий керівник: член-кор. НАН України, доктор біологічних наук, професор
Кунах Віктор Анатолійович
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
завідувач відділу генетики клітинних популяцій
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук
Кучук Микола Вікторович
Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України,
заступник завідувача відділу генетичної інженерії;
кандидат біологічних наук
Коваленко Павло Григорович
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
старший науковий співробітник відділу молекулярної генетики.
Провідна установа: Інститут фізіології рослин і генетики НАН України
Захист дисертації відбудеться “ 24 ” лютого 2005 р. о _14_ год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.202.01 Інституту клітинної біології і генетичної інженерії НАН України за адресою: 03143, Київ-143, вул. Акад. Заболотного, 148.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту клітинної біології і генетичної інженерії НАН України за адресою: 03143, Київ-143, вул. Акад. Заболотного, 148.
Автореферат розіслано “ 17 ” січня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук О.А. Кравець


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Метод культури in vitro широко використовується для вирішення багатьох фундаментальних питань клітинної біології, фізіології і генетики рослин, а також для одержання цінних вторинних метаболітів, нового вихідного матеріалу для селекції та як один із способів збереження генофонду зникаючих видів. Значні успіхи досягнуті у вивченні спадкового апарату культур клітин і тканин рослин. Зокрема, показано, що лише деякі культури можуть стабільно підтримувати вихідний генотип, тоді як інші зазнають швидких змін геному в умовах in vitro. Численні дані стосовно генетичних змін в культурі in vitro дають підставу вважати, що збереження клітинами генетичної стабільності може розглядатися лише як виключення.
Експериментальними роботами останніх років встановлено, що геномні реорганізації, що спостерігаються в сформованих штамах, часто мають каналізований (невипадковий) характер. Невипадковість виявлених перебудов проявляється у подібності змінених послідовностей ДНК геномів культивованих клітин та інтактних рослин, що належать до різних видів або сортів (Linacero et al., 2000; Кунах, 2003; Андрєєв та ін., 2004). Проте, особливості і механізми генетичних перебудов на молекулярному рівні на сьогодні вивчені недостатньо. Останнім часом з цією метою дедалі частіше використовують молекулярно-генетичні маркери. Одними з таких маркерів є гени, які кодують рибосомні РНК. Особливості будови генів рРНК – багатокопійність, кластерна організація, висока консервативність кодуючих ділянок і варіабельність спейсерних послідовностей, а також наявність механізмів, що забезпечують узгоджену еволюцію повторів рДНК всередині кластера, роблять їх зручною моделлю для з’ясування питань екології, популяційної генетики, селекції і систематики.
Актуальність вибору видів роду Gentiana L. як об’єктів дослідження визначається тим, що багато тирличів є джерелом цінної лікарської сировини, але одночасно знаходяться під загрозою зникнення і підлягають охороні.
До видів, природні ресурси яких з кожним роком зменшуються, відноситься офіцинальний вид Gentiana lutea L., знищення більшості популяцій якого призвело до інтенсивного використання у народній медицині інших видів роду Gentiana (G.acaulis L., G.punctataG.аsсlepiadea L.). Ці види здатні накопичувати, хоча і у менших кількостях, але аналогічні до G.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ВАРІАБЕЛЬНІСТЬ рДНК ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ GENTIANA У ПРИРОДІ ТА В КУЛЬТУРІ IN VITRO

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок