Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологічний аналіз групових феноменів у котерапії

Психологічний аналіз групових феноменів у котерапії

Назва:
Психологічний аналіз групових феноменів у котерапії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,00 KB
Завантажень:
276
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України
Дорожкін Валерій Романович
УДК 159.964
Психологічний аналіз групових
феноменів у котерапії
19.00.05. – соціальна психологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Таврійському національному університеті ім. В.І.Вернадського.
Науковий керівник: – доктор психологічних наук, професор
Калін Володимир Костянтинович,
Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, завідувач психологічного відділення.
Офіційні опоненти: – доктор психологічних наук, професор
Третъяченко Вікторія Віталіївна, Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, завідувач кафедри психології та педагогіки.–
кандидат психологічних наук,
Кісарчук Зоя Григорівна, Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, завідувач лабораторії консультативної психології та психотерапії.
Провідна установа: Інститут соціальної та політичної психології АПН України, лабораторія психології мас та організацій, м. Київ.
Захист відбудеться "26" лютого 2003 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.453.01. Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою:
01033, м.Київ–33, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий "24" січня 2003 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Балл Г.О


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. У сучасній психотерапії нараховується понад 250 різних її видів та форм (Абабков, 1998). Між собою вони різняться теоретико-методологічними засадами, тривалістю вивчення проблеми, формами практичної роботи тощо (Карвасарський, 1999). Викликає інтерес класифікація різних типів психотерапії за формою роботи. Аналіз цієї класифікації дозволяє акцентувати в межах індивідуальної та групової форм терапії особливий режим, коли консультують одночасно два психотерапевти. Ця форма роботи має назву котерапевтичного консультування.
Незважаючи на досить значне поширення котерапії (наприклад, І.Ялом наводить дані, що від 75 до 95% психотерапевтичних груп у США перебувають під керівництвом котерапевтів), у психології практично відсутній опис цієї форми роботи, не проведений методологічний аналіз принципів спільного консультування. З усіх доступних нам джерел ми знайшли згадки про котерапевтичну практику тільки в кількох роботах (Карвасарський, 1999; Кочунас, 2000; Ялом, 2000; Whitaker&Malone, 1981), але й у них специфіка котерапії розглядається тільки на феноменологічному рівні. Проте явище котерапевтичного консультування все більше входить у повсякденну реальність вітчизняної психотерапії. Так, багато терапевтичних груп, тренінгових семінарів проводяться під керівництвом двох психотерапевтів. Наприклад, на щорічному травневому психотерапевтичному семінарі в м. Ялті (організатор – проф. О.О.Коробов) мінімум половиною заявлених груп традиційно керують психотерапевти в парах.
Навчання навичкам консультування на психологічних факультетах також часто здійснюється у режимі котерапії. Викладач на практичних заняттях мимоволі створює котерапевтичну пару зі студентом, який погодився на роль консультанта але навряд чи здатний на етапі свого навчання ефективно розв'язувати психологічні проблеми інших (за матеріалами практичних занять на психологічних факультетах у вузах м. Сімферополя і Вищого гуманітарного коледжу “Артек”).
Збільшення сеансів спільного консультування в реальній психотерапевтичній практиці вимагає проведення ретельного методологічного і методичного аналізу цієї форми роботи. Це і розробка принципів спільного консультування, і вивчення можливих моделей роботи в парі, й аналіз існуючих тактик і стратегій котерапії. Потреба у розвитку методологічної бази котерапевтичного консультування робить дане дослідження своєчасним.
Інша підстава, що надає вивченню котерапії актуальності, полягає в значних дидактичних можливостях цього методу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Психологічний аналіз групових феноменів у котерапії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок