Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФІЗИЧНІ МЕХАНІМИ ВЗАЄМОДІЇ УЛЬТРАЗВУКУ З БІОЛОГІЧНИМИ СТРУКТУРАМИ ТА ЇХ МОДЕЛЯМИ

ФІЗИЧНІ МЕХАНІМИ ВЗАЄМОДІЇ УЛЬТРАЗВУКУ З БІОЛОГІЧНИМИ СТРУКТУРАМИ ТА ЇХ МОДЕЛЯМИ

Назва:
ФІЗИЧНІ МЕХАНІМИ ВЗАЄМОДІЇ УЛЬТРАЗВУКУ З БІОЛОГІЧНИМИ СТРУКТУРАМИ ТА ЇХ МОДЕЛЯМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,54 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. В.Н. КАРАЗІНА
ГІРНИК Сергій Арнольдович
УДК 577.3:534.29
ФІЗИЧНІ МЕХАНІМИ ВЗАЄМОДІЇ УЛЬТРАЗВУКУ З БІОЛОГІЧНИМИ
СТРУКТУРАМИ ТА ЇХ МОДЕЛЯМИ
03.00.02 - біофізика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук
Харків – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім.В.Н.Каразіна МОН України.
Науковий керівник - доктор фізико-математичних наук, професор
Товстяк Володимир Васильович,
Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна, зав. кафедри біологічної і медичної фізики.
Офіційні опоненти:
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Чалий Олександр Васильович,
Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, зав. кафедри медичної і біологічної фізики (м. Київ),
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Осецький Олександр Іванович,
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, провідний науковий співробітник (м. Харків).
Провідна установа:
Інститут фізики НАН України, відділ фізики біологічних систем, м. Київ.
Захист відбудеться " 14 " березня 2003 року о 1500 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д64.051.13 у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна, 61077, м. Харків, пл. Свободи 4, ауд. 7-4.
З дисертацією можна ознайомитися у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою 61077, м.Харків, пл. Свободи 4.
Автореферат розісланий " 12 " лютого 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гаташ С.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Механізми впливу ультразвуку на біологічні структури, які призводять до виникнення біологічних ефектів, традиційно кваліфікувались як теплові та кавітаційні. Однак існує ряд досліджень біологічних ефектів ультразвуку, у виникненні яких роль теплового та кавітаційного факторів не є домінуючою. У цих обставинах діючими факторами, які призводять до виникнення ефектів, можуть бути радіаційний тиск, який виникає під час розповсюдження ультразвукового імпульсу, та мікропотоки, які з'являються при його розповсюдженні у рідинному середовищі. Хоча величина радіаційної сили, яка виникає, достатньо невелика, однак ряд ефектів, що її супроводжують, можуть бути зареєстровані та досліджені. Швидкість руху рідини у мікропотоках може бути досить значною, що створює можливість їх впливу на біофізичні процеси in vitro. Недооцінка ролі радіаційної сили при вивченні біологічних ефектів пов'язана із загальноприйнятим традиційним спрощенням при розгляді взаємодії ультразвуку з біологічними структурами: звичайно моделюють його взаємодією з рідиною. Однак очевидно, що вказаний підхід не враховує наявності пружних властивостей м'яких тканин та можливості збудження у ньому зсувних хвиль.
З огляду на вищесказане, дослідження впливу нелінійних акустичних ефектів ультразвуку - радіаційної сили та мікропотоків, є актуальним завданням. Визначення ролі акустичних мікропотоків як механізму, що впливає на зміну дифузії крізь навколомембранний неперемішуваний шар, є важливим для розуміння впливу мікропотоків на біологічні процеси.
Генерація зсувних хвиль радіаційною силою потужного ультразвукового випромінювання у біологічному середовищі експериментально мало досліджена. За рамками експериментальних досліджень залишається аналіз просторового розподілу зсувних зміщень та характер динаміки релаксації зсувної деформації у тканинах. Відомі експериментальні дослідження також не торкаються питань генерації та розповсюдження зсувних хвиль у неоднорідному середовищі, яке більш відповідає реальним біологічним тканинам, ніж однорідне.
Детальне вивчення фізичних процесів, які є наслідком дії радіаційної сили, має важливе біологічне значення, оскільки, по-перше, збудження та поширення зсувної хвилі супроводжується появою локального зсуву у тканинах, що може призвести до їх ушкодження. По-друге, вивчення в'язкопружних характеристик м'яких тканин та органів у різному стані є перспективним для створення нових діагностичних тестів, оскільки різниця у пружності між нормальним і патологічним станами тканин, як доводить медична практика, є досить значною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ФІЗИЧНІ МЕХАНІМИ ВЗАЄМОДІЇ УЛЬТРАЗВУКУ З БІОЛОГІЧНИМИ СТРУКТУРАМИ ТА ЇХ МОДЕЛЯМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок