Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПЛАНЕТАРНІ ХВИЛІ У РОЗПОДІЛІ ЗАГАЛЬНОГО ВМІСТУ ОЗОНУ НАД АНТАРКТИКОЮ

ПЛАНЕТАРНІ ХВИЛІ У РОЗПОДІЛІ ЗАГАЛЬНОГО ВМІСТУ ОЗОНУ НАД АНТАРКТИКОЮ

Назва:
ПЛАНЕТАРНІ ХВИЛІ У РОЗПОДІЛІ ЗАГАЛЬНОГО ВМІСТУ ОЗОНУ НАД АНТАРКТИКОЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,54 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Об’єкт дослідження – озоновий шар в області південного стратосферно
го полярного вихору (над Антарктикою та у прилеглих областя


НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ РАДІОФІЗИКИ ТА ЕЛЕКТРОНІКИ ім. О.Я. УСИКОВА
Грицай Асен Васильович
УДК 551.510.534; 551.513.11
ПЛАНЕТАРНІ ХВИЛІ У РОЗПОДІЛІ ЗАГАЛЬНОГО ВМІСТУ ОЗОНУ НАД АНТАРКТИКОЮ
04.00.22 – геофізика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, м. Київ
 
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук,
старший науковий співробітник
Міліневський Геннадій Петрович,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, завідувач відділу фізики космосу
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор
Чорногор Леонід Феоктистович,
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна,
професор кафедри космічної радіофізики
доктор фізико-математичних наук, професор
Волощук Володимир Михайлович,
Український науково-дослідний гідрометеорологічний інститут, головний науковий співробітник
відділу фізики атмосфери
Захист відбудеться “ 18”10 2007 р. о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.157.01 Інституту радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України (61085, м. Харків, вул. Академіка Проскури, 12, у залі засідань).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України (61085, м. Харків, вул. Академіка Проскури, 12).
Автореферат розісланий “11” 09 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради . Л.А. Рудь


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертація присвячена вивченню планетарних хвиль у розподілі загального вмісту озону над Антарктикою за даними багаторічних наземних та супутникових вимірювань.
Актуальність теми. Важливість вивчення процесів у озоновому шарі викликана спостережуваними змінами вмісту озону в атмосфері, особливо у південній полярній області, які відбуваються протягом останніх десятиліть і впливають на інтенсивність ультрафіолетового випромінювання на поверхні Землі. Цим зумовлені активні дослідження озонового шару за допомогою наземних та космічних засобів. Застосування супутникових методів спостережень дозволило детально вивчити глобальний розподіл озону та його варіації.
У середині 1980-х років виявлено значне весняне зниження загального вмісту озону (ЗВО) над Антарктикою явище “озонової діри”. Однак, незважаючи на інтенсивні дослідження, причини виникнення діри, її подальша еволюція, можливість зниження ЗВО в інших регіонах планети лишаються багато в чому незрозумілими.
Значний вплив на загальну динаміку стратосфери та на варіації ЗВО мають планетарні хвилі (ПХ). Їх поширення із тропосфери у вищі шари атмосфери визначається умовами зональної циркуляції у стратосфері, тому активність ПХ на висотах озонового шару зазнає суттєвих сезонних та міжрічних варіацій. ПХ призводять до перерозподілу озону, що зумовлює підвищення його вмісту в одних районах і зниження – в інших. Надходження енергії планетарних хвиль у стратосферу має наслідком суттєве зменшення стійкості полярного вихору та зростання стратосферної температури, що протидіє втратам озону в зимово-весняний період. Тому дослідження проявів ПХ в озоновому шарі є актуальним для розуміння динаміки ЗВО, чому і присвячена дана робота.
В останнє десятиріччя активно досліджуються характеристики квазістаціонарних та біжучих планетарних хвиль у північній і південній півкулях, зокрема, спектральний склад ПХ. Однак систематичний аналіз на тривалому часовому проміжку (наприклад, за даними супутникових спостережень протягом 1979 - 2005 рр.) для антарктичного регіону не виконувався.
Відомо, що навесні у високоширотній стратосфері південної півкулі найбільшу амплітуду має квазістаціонарна компонента планетарних хвиль з одним максимумом і одним мінімумом у зональному напрямі (вздовж паралелі). Між тим, рівень пов’язаної з нею зональної асиметрії ЗВО і можливість зміни положень областей зі зниженим та з підвищеним вмістом озону раніше детально не розглядалися.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ПЛАНЕТАРНІ ХВИЛІ У РОЗПОДІЛІ ЗАГАЛЬНОГО ВМІСТУ ОЗОНУ НАД АНТАРКТИКОЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок