Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ОСОБИСТІСНОГО САМОВИРАЖЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ

ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ОСОБИСТІСНОГО САМОВИРАЖЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ

Назва:
ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ОСОБИСТІСНОГО САМОВИРАЖЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,47 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ ПРОБЛЕМ ВИХОВАННЯ
АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
СЕРЕДЮК ЛАРИСА АНАТОЛІЇВНА
УДК 37.032:37.04
ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ
ОСОБИСТІСНОГО САМОВИРАЖЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ
13.00.07 – теорія та методика виховання
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ-2002
Дисертація є рукопис.
Робота виконана в Рівненському державному гуманітарному університеті.
Науковий керівник: кандидат психологічних наук, доцент Павелків Роман Володимирович, Рівненський державний гуманітраний університет, декан педагогічного факультету.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор Радул Валерій Вікторович, завідувач кафедри педагогіки Кіровоградського державного педагогічного університету;
кандидат педагогічних наук, Болгаріна Валентина Сергіївна, старший науковий співробітник, завідувач лабораторії педагогічної соціології Інституту проблем виховання АПН України.
Провідна установа: Тернопільський державний педагогічний університет ім. В, Гнатюка, кафедра педагогіки, Міністерство освіти і науки, м. Тернопіль
Захист відбудеться 15 жовтня 2002 р. о 14 год. На засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.454.01 в Інституті проблем виховання АПН України за адресою: 04060, м. Київ, вул. Берлинського, 9, зал засідань.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту проблем виховання АПН України (04060, м. Київ, вул. Берлинського, 9).
Автореферат розісланий 14 вересня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.П. Пустовіт
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Одним із пріоритетів системи освіти в Україні на сучасному етапі є орієнтація педагогічного процесу на формування суспільно значущих цінностей, задоволення інтересів і потреб особистості, створення сприятливих умов для її самовизначення, самовираження і самореалізації.
Сучасна держава потребує людей, яким властиві самостійність думки, здатність до здійснення свідомого суспільного вибору, волелюбність, розвинене почуття власної гідності, підприємливість, творча активність, тобто, здатність до особистісного самовираження, оскільки саме такі люди можуть плідно брати участь у подальшій розбудові суспільства.
Особистісне самовираження є активною діяльністю людини, що передбачає максимальне використання і розвиток її задатків та можливостей і свідомо спрямована на втілення гуманних ідеалів суспільства.
Старший шкільний вік характеризується високою готовністю психологічних структур особистості до процесу самовираження. Воно пов’язане з самовизначенням і почуттям дорослості. Прагнення до самовираження є основною потребою старшокласників, підкріпленою стійкою мотивацією (бажання суспільного визнання, високого статусу в класному колективі, активного виявлення своїх здібностей в діяльності та спілкуванні тощо). Якщо шкільне виховне середовище не забезпечує необхідних умов для задоволення цієї потреби, потенціальні можливості до самовираження можуть згасати чи реалізовуватися в асоціальних формах.
Дослідження феномену самовираження людини є комплексною науковою проблемою, що стосується філософії, соціології, психології та педагогіки. Закономірності загальнокультурного процесу формування людини в контексті її соціалізації та повноцінної життєдіяльності виконують роль філософських та соціологічних засад у з’ясуванні сутності самовираження особистості та проектуванні ефективних психолого-педагогічних моделей цього процесу (О.А.Аза, В.П.Андрущенко, Г.О.Балл, М.І.Горлач, П.С.Гурєвич, М.П.Лука-шевич, І.Ф.Надольний та ін.).
Теоретичні основи розв’язання проблеми самовираження школярів закладено в працях відомих психологів та педагогів: Л.С.Виготського, В.В.Давидова, Г.С.Костюка, А.С.Макаренка, В.А.Сухомлинського, Б.М.Теплова, К.Д.Ушинського, С.Т.Шацького.
Серед психолого-педагогічних надбань з цієї проблеми – розкриття сутності та значення самовираження особистості, визначення вікових особливостей процесу самовираження, обґрунтування методів і форм організації виховного процесу в школі, характеру виховних впливів, сприятливих для всебічного розкриття і розвитку особистості (К.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ОСОБИСТІСНОГО САМОВИРАЖЕННЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок