Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз / сторінка 11

Назва:
Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,86 KB
Завантажень:
483
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Ця робота мала плідні наслідки.
Вже в 1989-1991 рр. з’явилися посібники з вітчизняної історії, автори яких, ще не відмовляючись від марксистсько-ленінської методології, зробили в той же час спробу уникнути найбільш одіозних оцінок, властивих радянській історіографії, щоб відкрити учням очі на справжній хід подій історії. З 1991р. з’явилися перші пробні навчальні посібники. Оскільки більшість з них мали ряд недоліків, Міністерство народної освіти України рекомендувало школам та вищим навчальним закладам використовувати як навчальний посібник праці вчених з української діаспори О. Субтельного та А. Жуковського.
Перелом у підручникотворенні намітився у 1992 р., коли розгорнулося написання підручників та посібників різного ступеня складності у відповідності з вимогами диференційованого навчання. В цьому ж році намітилась тенденція на відмову від одного обов’язкового підручника для того або іншого класу. В наступні роки кількість підручників та посібників продовжувала зростати, їх якість покращувалася.
З 1995 р. почався другий період підручникотворення. Він відрізнявся від попереднього методологічною і методичною спрямованістю видань. За цей період були удосконалені існуючі підручники та створені нові, які ґрунтуються на сучасних наукових засадах. Протягом 1995-2000 рр. були створені підручники та посібники з усіх історичних дисциплін, що викладаються у середній школі з 5 по 11 клас. Усього, за нашими підрахунками, у 1989-2000 рр. здійснено 573 видання навчальної літератури з історії для загальноосвітньої школи.
Відмова від ідеологічного монізму відкрила для авторів шкільних підручників широкі можливості для створення книг з різними підходами до трактування історичних подій у рамках діючих у країні навчальних програм та державних стандартів освіти. Якщо за радянських часів в історичній науці неподільно панувала концепція єдності історичного процесу в усіх країнах як послідовної зміни суспільно-економічних формацій, то автори сучасних підручників відійшли від механічного використання формаційного підходу і звернулися до всебічної характеристики життя людей у кожну історичну епоху. Об’єктом переосмислення стали такі ключові поняття, як “імперіалізм”, “революція”, “соціалізм”, “націоналізм”, “інтернаціоналізм”, “радянський народ” та інші. В сучасних підручниках звернута увага на найважливіші питання вітчизняної історії: розкриття наступності у державотворенні українського народу, починаючи з держави Київської Русі, Галицько-Волинської держави; ролі козацької держави ХVІІ-ХVІІІ ст.; відродження української державності у 1917-1920 рр.; аналіз складного процесу відродження незалежності Української держави.
У розділі розкрито благотворний вплив праць М.Грушевського на формування сучасної схеми української історії і відображення її в навчальній літературі. Автори підручників, виходячи з його концепції, запропонували свої варіанти періодизації української історії в цілому, або її окремих етапів. Але не всі елементи наскрізної схеми історії України розроблені на сьогодні достатньо глибоко. З деяких проблем ґрунтовні праці з’явилися лише останнім часом і автори підручників та посібників ще не встигли скористатися їх висновками .
Слабкою ланкою, наприклад, є дослідження етногенезу українського народу. Не випадково саме ця проблема фактично не висвітлюється в багатьох шкільних підручниках, що зумовлюється відсутністю більш-менш єдиних позицій з цього питання. Деякі автори залишаються і нині на традиційних для радянської історіографії позиціях. Інші механічно сприймають історичну концепцію М.Грушевського. Треті шукають нових підходів, а дехто вичікує, чим закінчаться дискусії. Така ситуація відбилася і на змісті підручників. Типовим недоліком шкільної навчальної літератури є описовість і зведення викладу до переліку фактичних подій без спроби дати їм глибокий аналіз. Все це диктує необхідність подальшого збагачення змісту шкільних підручників з історії.
Третій розділ “Історіографія навчальної літератури з історії для вищих навчальних закладів “ містить історіографічний аналіз навчальної літератури в процесі становлення сучасної вищої історичної освіти в Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок