Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українською реферат: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз / сторінка 12

Назва:
Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,86 KB
Завантажень:
483
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 

Становище вищої історичної освіти в кінці 80-х років ХХ ст. повністю залежало від центру, керівних партійних і державних установ. Незважаючи на перестановки у викладанні історичних дисциплін (в 1989 р. курс історії КПРС був замінений політичною історією ХХ ст.), запровадження у вищих закладах освіти курсу української історії зволікалося. Перші зрушення відбулися лише в 1991 р., коли Міністерство народної освіти України розробило нову концепцію викладання гуманітарних і соціально-політичних дисциплін у вищих та середніх спеціальних закладах республіки. Саме в ній серед нових дисциплін, рекомендованих до вивчення у вузах, визначався й курс “Історії України”. З осені 1991 р. цей курс почав викладатися у вищих навчальних закладах. В 1993 році була затверджена перша програма для історичних факультетів педагогічних інститутів, а протягом 1994-1996 рр. йшла підготовка програми з базового курсу історії України для інших вищих навчальних закладів.
Після запровадження у всіх вузах держави курсу історії України гостро постало питання про створення відповідної навчальної літератури, яка б здатна була забезпечити навчально-методичний процес.
Навчальна література, створена в радянські часи, не відповідала новим вимогам, а тому історики приступили до створення нових посібників. Перші з них мали вигляд методичних рекомендацій до окремих тем курсу. Згодом з’явилися курси лекцій. Зокрема, їх підготували педагогічні колективи Київського університету ім. Т.Шевченка (1991), Миколаївського педагогічного інституту (1992), Дніпропетровського університету (1993), Луганського педагогічного інституту (1994) та інших навчальних закладів. До створення навчальної літератури підключилися навчально-методичний кабінет з вищої освіти Міністерства освіти України, наукові установи АН України.
Серед навчальних видань значну роль у становленні історії України як окремого предмету відіграли авторські праці, підготовлені науковцями різних міст країни: І.Рибалко (Харків, 1991, 1994, 1995), В.Борисенко (Київ, 1993), О.Бойко (Ніжин, 1994), В. Король (Київ, 1995) та ін. Особливість авторських посібників полягає в тому, що в них науковці та педагоги отримали можливість сформулювати свою точку зору на різні історичні події та факти. І це, безперечно, є позитивним явищем, так як з’явилися підручники з різними концептуальними підходами, що зробили вузівський курс повнішим і цікавішим. Та, незважаючи на це, основним видом навчальної літератури залишаються колективні праці, створені авторами-однодумцями.
Окрему групу навчальної літератури становлять підручники та посібники для професійної підготовки істориків у вищих навчальних закладах, яких не існувало у радянський період. У перші роки незалежності України історики деякий час вичікували, перш ніж взятися за написання якісно нових, національних підручників для студентів-істориків. У 1989-1992 рр. не було опубліковано жодного підручника або посібника із всесвітньої історії або історії окремих зарубіжних країн для вищої школи. Виняток складала навчальна література з курсу політичної історії ХХ ст., який читався для всіх студентів та кілька невеликих посібників з проблем українознавства. Переломним у підготовці навчальної літератури з історії виявився 1992 рік. Однак цей процес пройшов нерівномірно. Не вдалося створити повний комплекс підручників із всесвітньої історії. Не всі етапи всесвітньо-історичного процесу знайшли своє відображення в навчальній літературі: більш-менш висвітлена історія первісного суспільства, відносно повно представлена стародавня та середньовічна історія, менше уваги приділено періоду нової та новітньої історії. Історія окремих зарубіжних країн теж представлена в неповному обсязі (не всі регіони) і, як правило, невеличкими за обсягом посібниками. Всього за період з 1990 по 2000 рр. в Україні було здійснено 49 видань із всесвітньої історії та історії окремих країн.
Особливістю сучасного процесу підручникотворення є створення ґрунтовних посібників з нових курсів, запроваджених у вузах для студентів-істориків різних спеціальностей, всього 121 видання за період з 1990-2000 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок