Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською мовою: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз / сторінка 13

Назва:
Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,86 KB
Завантажень:
483
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Значна кількість цих навчальних видань присвячена спеціальним галузям історичної науки (26 назв) – це нормативні курси з археології, архівознавства, етнографії, палеографії, геральдики, хронології, історіографії, джерелознавства та ін., а також спецкурси, присвячені історії суспільних рухів і політичних партій в Україні, національно-визвольного руху української еміграції тощо. Однак не всі галузі історичної науки, які внесені до навчальних планів як професійно-орієнтовані дисципліни або спецкурси, представлені навчальною літературою. З таких дисциплін як історіософія, методологія історичної науки, її історія, незважаючи на значні зміни, що відбулися в цих галузях, створення підручників та посібників значно відстає від наукових розробок.
Таким чином, в 90-х роках ХХ ст. в Україні створений широкий спектр підручників та посібників з історії України для вищих навчальних закладів. Вони відрізняються обсягом, рівнем доступності викладу, мовою, але головне – змістом, рівнем втілення в них сучасних досягнень історичної науки. З’явилася спеціалізація підручників з історії України для вітчизняних та іноземних студентів, історичних та інших спеціальностей: технічних, військових, економічних. Створення підручників збагатило українську історіографію новими знаннями і висновками, стимулювало подальший розвиток історичної науки. Однак, сучасні посібники для вищої школи зберегли ряд недоліків: це тяжіння до старих стереотипів та оцінок, реґіональний підхід до оцінки деяких явищ, подій та осіб, слабка увага до концептуальних, методологічних засад української історії (хоча є і позитивні винятки: курси Я.Грицака, Н.Яковенко та ін.).
Підсумки і основні результати дисертаційного дослідження викладені у висновках та положеннях, що виносяться на захист:
1.
Наприкінці 80-х років ХХ ст. в Україні почався новий етап історіографії історичної науки, характерними рисами якого було розширення джерельної бази, концептуальне переосмислення історії, насамперед, вітчизняної, створення нового покоління навчальної літератури з історії. Навчальна література з історії, створена у 1989-2000 рр. вперше, є об’єктом історіографічного дослідження у пропонованій дисертації.
2.
В історіографії навчальної літератури з історії за досліджуваний період можна виділити два етапи: 1) з 1989 по 1994 р. включно; 2) з 1995 по 2000 р. включно. Найбільш рельєфно поділ на два етапи простежується в навчальній літературі з історії України, в меншій мірі – в літературі зі спеціальних галузей історичної науки. Щодо літератури із всесвітньої історії та історії окремих країн за досліджуваний період визначити етапи практично неможливо, оскільки процес створення підручників та посібників проходив тут досить повільно.
3.
Навчальній літературі належить пріоритетне місце в реалізації аксіологічної функції історичної науки, її світоглядної місії, тим більше, що ця література
призначена, насамперед, для наймасовішої соціальної групи населення –дітей, підлітків, молоді, тобто майбутнього суспільства. У досліджуваний період в українській історичній науці розгорнувся процес перегляду методологічних засад, зламу старих концептуальних стереотипів, переходу від ідеологічного монізму, заснованого на марксизмі-ленінізмі, до методологічного плюралізму. Особливо активно цей процес розгорнувся в навчальній літературі. Він проходив за такими напрямками: відновлення кращих історіографічних традицій національних історичних шкіл, освоєння новітніх досягнень світової історіософської думки і розробка на цій основі сучасних методологічних підходів. Аналіз змісту навчальної літератури свідчить, що цей процес ще не завершений. Найактуальнішою методологічною проблемою залишається створення сучасної концепції історії України.
4.
Викладений у дисертації матеріал дозволив з’ясувати специфіку навчальної літератури з історії як історіографічного джерела. Періодичне оновлення змісту підручників та посібників перетворює їх у носіїв спадкоємності розвитку історичних знань і дозволяє на кожному етапі підручникотворення використовувати навчальну літературу з історії для оцінки стану та рівня розвитку історичної науки, її концептуальних, методологічних засад у той або інший час.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Навчальна література з історії кінця 80-х-90-ті рр. ХХ ст.: історіографічний аналіз

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок