Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Символи та символіка в романі Ф.М. Достоєвського “Брати Карамазови”

Символи та символіка в романі Ф.М. Достоєвського “Брати Карамазови”

Назва:
Символи та символіка в романі Ф.М. Достоєвського “Брати Карамазови”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,61 KB
Завантажень:
320
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
 
КУПЛЕВАЦЬКА ЛЮБОВ ОЛЕКСІЇВНА
УДК –821.161.1-31.Д
Символи та символіка в романі
Ф.М. Достоєвського “Брати Карамазови”
10.01.02-російська література
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ХАРКІВ-2000
Дисертація є рукописом.
Робота виконана на кафедрі історії російської літератури Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник доктор філологічних наук, доцент Піддубна
Рита Микитівна, професор кафедри російської
літератури Харківського національного
університету імені В.Н. Каразіна.
 
Офіційні опоненти доктор філологічних наук, професор Маєвська
Тетяна Петрівна, професор кафедри світової
літератури Ніжинського державного педагогі-
чного університету імені М.В. Гоголя.
кандидат філологічних наук, доцент Цапко
Тамара Петрівна, завідувач кафедри російської
мови Харківської національної фармацевтич-
ної академії.
Провідна установа Київський національний університет імені
Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки
України, кафедра історії російської літератури.
Захист відбудеться 28 вересня 2000 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.053.03 у Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди Міністерства освіти і науки України (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, ) в аудиторії 205-в.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Міністерства освіти і науки України (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2).
Автореферат розіслано 25 серпня 2000 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Олексенко О.А.
Загальна характеристика роботи
на особливу роль символів та символіки в художньому світі Достоєвського звертали увагу всі дослідники, починаючи з Д.С. Мережковського, В.В. Розанова, В’яч. Іванова, М.О. Бердяєва та ін. Але підготоване працями М.М. Бахтіна та О.Ф. Лосєва й розгорнуте з кінця 70-х років широке вивчення цієї ролі відкрило нові аспекти проблеми.
Осмислення естетичної природи та функцій символів та символіки у письменника (Т.В. Немальцева, Г.В. Бамбуляк, В.В. Савельєва, О.М. Осмоловський) привело до висновку про їх (символів та символіки) системність у структурі твору. В результаті завдання “звести сукупно” “глибокі символічні образи” Достоєвського (О.Ф. Лосєв) постало двоєдиним, що передбачає аналіз як наскрізних образів-символів, що пронизують усі романи, так і систем символічної образності, що виникають у кожному з них. Якщо про низку наскрізних символів (мотивів, ситуативних повторів, пейзажів тощо) на сьогодні існує значна кількість наукової літератури (С.М. Дурилін, М.С. Альтман, Р.Я. Клейман, С.М. Соловйов, В.М. Топоров, Р. Казарі, О.М. Хоц та ін), то спроби дослідження взаємопов’язаної системи символів та символіки у структурі одного роману нечисленні і зроблені здебільшого на матеріалі “Злочину та покарання” (О.М. Осмоловський, Х. Тороп).
Значною мірою це пов’язано з непроясненістю складу і структурного статусу такої системи, яка сприймається то як виявлення філософської загостреності поліфонічного роману (В.Г. Бамбуляк, О.М. Осмоловський) та його “гіпертеми” (П.Х. Тороп), то як міфопоетичний аспект зображеної в ньому картини світу (В.В. Борисова, В.М. Топоров, І.О. Русняк), то – особливо в останні роки – як ознака “євангелійських основ” романної структури (В.Ляху, О.Степанян, Ф. К.Тарасов та ін.). Такі підходи дозволяють виявити систему символів та символіки на одному із рівнів структури. Єдину на сьогодні багаторівневу модель запропонувала В.В.Савельєва, з точки зору якої цілісна система виникає внаслідок ієрархії “символічних утворень” - від “мінімальної одиниці символів” (словесної символіки) крізь проміжні (символічні сцени, контексти, паралелі, образи-символи, символіку снів) до “загальної символічної структури”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Символи та символіка в романі Ф.М. Достоєвського “Брати Карамазови”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок