Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ СОНЯШНИКА ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ СВИНЦЮ ТА КАДМІЮ

АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ СОНЯШНИКА ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ СВИНЦЮ ТА КАДМІЮ

Назва:
АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ СОНЯШНИКА ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ СВИНЦЮ ТА КАДМІЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,81 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
національна академія наук україни
інститут фізіології рослин і генетики
ПАЦУЛА ОСТАП ІГОРОВИЧ
УДК 581.143; 541.81; 546.48
АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ СОНЯШНИКА ДО ТОКСИЧНОЇ
ДІЇ ІОНІВ СВИНЦЮ ТА КАДМІЮ
03.00.12 – фізіологія рослин
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2006


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі фізіології та екології рослин Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Демків Орест Теодорович
Інститут екології Карпат НАН України,
завідувач відділу екоморфогенезу рослин
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Криницький Григорій Томкович
Український державний лісотехнічний університет
Міністерства освіти
і науки України,
завідувач кафедри лісівництва
доктор біологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Мусатенко Людмила Іванівна
Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного
НАН України,
завідувач відділу фітогормонології
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться 16 березня 2006 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.212.01 в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України за адресою: 03022, Київ-22, вул. Васильківська, 31/17
Автореферат розіслано 13 лютого 2006 року
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, д.б.н. Є.Ю. Мордерер
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Швидкі зміни умов оточуючого середовища значно випереджають адаптивний потенціал рослинних організмів, а забруднення його важкими металами внаслідок антропогенної активності становить не тільки проблему для екології та фізіології рослин, але і загрозу здоров’ю людини.
Найбільш поширені важкі метали у ґрунті - свинець та кадмій проявляють високу мобільність і тому важливо дослідили вплив цих полютантів на їх акумуляцію та ростові показники у сільськогосподарських рослин (Titov, 1996). Точно не відомо, як рослини відповідають на надходження важких металів, проте збільшується кількість доказів, які вказують на те, що їх фітотоксичність частково пов’язана із оксидантним стресом (Cho, Park, 2000). Так, паралельно із метал-індукованим пригніченням росту у рослин зростає активність антиоксидантних ферментів, вміст антиоксидантів та збільшується активність перекисного окиснення ліпідів (Schutzendubel, 2001). Оксидантний стрес, який виникає з дисбалансу в утворенні та усуненні активних форм кисню є викликом для рослинних організмів. Активні форми кисню є сполуками, які за відсутності захисних механізмів, можуть викликати значні пошкодження клітин та їх функцій. Тільки синхронна дія супероксиддисмутази, пероксидази, каталази та глутатіонредуктази захищає клітинні компартменти від цього пошкодження (Mittova et al, 2000). Глутатіоно-аскорбатний цикл є основним механізмом усунення пероксиду водню. Він локалізований у більшості клітинних органел, включаючи хлоропласти, мітохондрії, пероксисоми, гліоксисоми та у плазматичній мембрані (Foyer at al 1995).
Адаптивні реакції рослин до дії важких металів на клітинному рівні включають в себе зв’язування, депонування та усунення іонів цих металів і тому важливими є наявність глутатіону у клітині, оскільки він має високу спорідненість до зв’язування цих іонів самотужки і, крім того, він є попередником фітохелатинів, які зв’язують їх та депонують у вакуолю (Lee, et al 2003).
Антиоксидантна система та її роль у адаптації рослин до кліматичних стресів та повітряного забруднення вже добре досліджені (Shainberg et al, 2000). Актуальною проблемою сьогодення є також вивчення адаптації рослин до стресу, викликаного кореневим надходженням важких металів. Збільшення емісії важких металів у ґрунт є дуже небезпечним явищем через їх потрапляння у харчові ланцюги, і тому використання рослин, толерантних до цих металів, робить їх придатними для рекультивації забруднених ґрунтів та промислових звалищ.
Дослідження основних принципів дії важких металів на рослини та ролі антиоксидантної системи у процесах адаптації дозволить розробити нові підходи для підвищення толерантності рослин та розробки нових методів фіторемедіації ґрунтів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ СОНЯШНИКА ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ СВИНЦЮ ТА КАДМІЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок