Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОДЕРНА КОНЦЕПЦІЯ МИСТЕЦТВА У ТВОРЧОСТІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

МОДЕРНА КОНЦЕПЦІЯ МИСТЕЦТВА У ТВОРЧОСТІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Назва:
МОДЕРНА КОНЦЕПЦІЯ МИСТЕЦТВА У ТВОРЧОСТІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,32 KB
Завантажень:
167
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка
 
ВЕРЕТЕЙЧЕНКО ІРИНА АНАТОЛІЇВНА
УДК 821.161.2.09 + 929 Українка
МОДЕРНА КОНЦЕПЦІЯ МИСТЕЦТВА
У ТВОРЧОСТІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української літератури Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук
АГЕЄВА Віра Павлівна,
професор кафедри філології
Національного університету
"Києво-Могилянська академія".
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Кузьменко Володимир Іванович,
завідувач кафедри філології, професор
Київського славістичного університету,
кандидат філологічних наук
Бартко Олександра Анатоліївна,
науковий співробітник Інституту літератури
ім. Т.Г.Шевченка НАН України.
Провідна установа: Донецький національний університет, кафедра української літератури, Міністерство освіти і науки України, м. Донецьк.
Захист відбудеться 24 лютого 2003 року о 16.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради
Д 26.178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, м. Київ-1,
вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури
ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, м. Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано "22" січня 2003 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради М.М.Сулима


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Кожна епоха несе в собі переакцентацію естетичних та інтелектуальних вартостей, спонукає до перегляду критеріїв, переоцінки явищ у контексті універсального культурного досвіду. Так, злам тисячоліть приніс із собою нові погляди, концепції, вчення й повернув те, що довгий час замовчувалося або не бралося до уваги. На рубежі XIX-XX століть філософська, естетична переорієнтація в культурі, мистецтві, літературі була пов’язана з відмовою від прагматики, від соціальної заангажованості, з пошуком ідеальних цінностей і культом “чистої” краси. Саме в цей час особливо охоче роздумували про місце й призначення мистецтва й митця, про артистизм, який мав би облагородити все довкола. Можна стверджувати, що саморефлексія мистецтва в модернізмі була як ніколи глибинною. Це помітно навіть при побіжному огляді самих сюжетних конструкцій. Мистецьке середовище у багатьох видатних письменників стає пріоритетним об’єктом зображення. Спостерігаємо це в творах Вірджинії Вулф, Оскара Вайлда, Герхарда Гауптмана тощо. В українському письменстві – у Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Володимира Винниченка.
Актуальність теми дослідження. Унікальність ситуації рубежу століть полягає у прагненні віднайти нове філософське, естетичне підґрунтя, визначити нові творчі орієнтири, дистанціюватися від традиційних для реалістичної літератури тем, проблем і образів. Більшість літературознавців та культурологів (В.Агеєва, А.Бичко, Т.Гундорова, В.Моренець, С.Павличко, А.Паньков, Т.Мейзерська, Я.Поліщук) період зламу століть пов’язує з виникненням нового, модерністського напряму в українській літературі. У творчості Лесі Українки здебільшого вбачають яскравий вияв модерністських тенденцій. В добу модернізму митці охочіше звертаються не до типових, а до індивідуальних характеристик людини, на перший план часто виходять психологічні проблеми. Звідси прагнення збагнути таємниці людської психіки, потаємні, підсвідомі структури, інтерес до психологічного аналізу, що відкриває простір для вияву безлічі чинників впливу на формування характерів персонажів.
Для Лесі Українки – одної з найяскравіших авторок зламу століть – ця проблема призначення мистецтва і ролі митця, художника була надзвичайно важливою й непростою. Письменниця врешті стала на бік особистісної, а не громадської моралі, обравши таким чином об’єктом зображення індивідуальне, неповторне “Я”. На жаль, індивідуалістичні мотиви творчості Лесі Українки досліджувалися мало, хоча потужний їх струмінь відзначали М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: МОДЕРНА КОНЦЕПЦІЯ МИСТЕЦТВА У ТВОРЧОСТІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок