Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АВТОМАТИЗОВАНА МЕТАПОШУКОВА СИСТЕМА НА ОСНОВІ АДАПТИВНОЇ ОНТОЛОГІЇ

АВТОМАТИЗОВАНА МЕТАПОШУКОВА СИСТЕМА НА ОСНОВІ АДАПТИВНОЇ ОНТОЛОГІЇ

Назва:
АВТОМАТИЗОВАНА МЕТАПОШУКОВА СИСТЕМА НА ОСНОВІ АДАПТИВНОЇ ОНТОЛОГІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,01 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Моделювання інтелектуальних інформаційних систем з індуктивною ком
понентою


НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Даревич Романа Романівна
УДК 004.78:025.4.036+004.91
АВТОМАТИЗОВАНА МЕТАПОШУКОВА СИСТЕМА
НА ОСНОВІ АДАПТИВНОЇ ОНТОЛОГІЇ
05.13.06 – Автоматизовані системи управління
та прогресивні інформаційні технології
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата технічних наук
Львів – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка
Національної академії наук України.
Науковий керівник - | кандидат технічних наук, старший науковий співробітник
Досин Дмитро Григорович
Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України,
вчений секретар інституту, завідувач лабораторії системного аналізу науково-технічної інформації.
Офіційні опоненти: |
доктор технічних наук, доцент
Медиковський Микола Олександрович
Національний університет „Львівська політехніка”,
професор кафедри автоматизованих систем управління, заступник директора Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій;
кандидат технічних наук, доцент
Олецький Олексій Віталійович
Національний університет „Києво-Могилянська Академія”, доцент факультету інформатики.
Захист відбудеться "11" жовтня 2007 р. о 14:00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д35.052.14 при Національному університеті "Львівська політехніка" за адресою: 79013, м. Львів, вул. С. Бандери, 12.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного університету "Львівська політехніка" за адресою: 79013, м. Львів, вул. Професорська, 1.
Автореферат розісланий "10" вересня 2007 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат технічних наук, доцент А.Є. Батюк


загальна характеристика роботи
Актуальність роботи. Швидкий розвиток галузі інформаційного пошуку пов’язаний із появою та розбудовою глобальної комп’ютерної мережі Інтернет, яка створила принципово нові умови та можливості застосування інформаційних технологій для доступу, пошуку, опрацювання та зберігання інформації. За таких обставин для ефективного пошуку потрібної (релевантної) інформації необхідні автоматизовані інформаційно-пошукові системи, які ґрунтуються на інтелектуальних алгоритмах аналізу текстів. Аналіз існуючих підходів створення високо-ефективних технологій автоматизації інформаційного пошу-ку текстових документів засвідчив переваги адаптивних інтелектуальних мета-пошуко-вих систем (МПС). Оскільки робота таких систем не передбачає постійної взаємодії з користувачами, якість пошуку визначається точністю подання їх інформаційних потреб, що визначаються предметною областю (ПрО) користувача.
Статистичні та семантичні методи пошуку, відповідно до способів подання інформаційних потреб (векторно-просторова модель, міра на основі коефіцієнта Дайса, латентно-семантич-не індексування, порівняння концептуальних графів), запропонували С. Думайс, Дж. Солтон, Е. Расмусен та інші. Загальним недоліком цих методів є недостатня точність порівняння документів за змістом. Водночас для автоматизованих систем інформаційного пошуку, в яких не передбачено інтер-активної взаємодії системи з користувачем, така точність має вирішальне значення.
Одним із способів підвищення точності порівняння документів за змістом є використання в складі МПС онтології – множини понять ПрО, пов’язаних семантичними зв’язками та визначеними для них функціями інтерпретації. На сьогодні розроблено ряд таких методів (М. Монтес-Гомез, Ванг Гуі-джин, Г. Бульсков, Д. П. Ночевнов), проте в них онтологія є статичною, вагові коефіцієнти понять призначаються вручну, що утруднює їх ефектив-не застосування в автоматизованих МПС. Вирішити цю проблему можна, використовуючи в алгоритмі роботи системи процедури адаптації її онтології до заданої ПрО та інформаційних потреб користувача. Методи ж автоматичної адаптації онтології, які не передбачають безпосередньої участі користувача, сьогодні розвинуті недостатньо, що значно обмежує використання адаптивних онтологій в МПС.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: АВТОМАТИЗОВАНА МЕТАПОШУКОВА СИСТЕМА НА ОСНОВІ АДАПТИВНОЇ ОНТОЛОГІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок