Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: Особливості особистості вчителя в системі розвивального навчання

Особливості особистості вчителя в системі розвивального навчання / сторінка 11

Назва:
Особливості особистості вчителя в системі розвивального навчання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,00 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 

Перший етап характеризується спрямованістю педагога на оволодіння змістом системи розвивального навчання, головною проблемою виступає відсутність цілісного бачення програми і кінцевого результату курсу, тому діяльність педагога першого року засвоєння системи розвивального навчання характеризується випадковістю у виборі методичних засобів і розмитістю розуміння меж їх застосування. Відповідно, професійно значущі особливості особистості вчителя цього етапу – це переважання стилів реагування педагогів “пристосування” й “компроміс”, тип саморозвитку “активний розвиток”, адекватна самооцінка професіоналізму, середній рівень теоретичного узагальнення, але високий рівень здатності до теоретичного узагальнення саме у змістовно-предметній сфері, висока варіативність та середня гнучкість мислення. Особистісні особливості педагога свідчать про початок переходу від монологічної до діалогічної взаємодії, зосередженість на засвоєнні змісту системи розвивального навчання та постійної рефлексії процесу цього засвоєння, активний саморозвиток вчителя.
Основними труднощами другого етапу є перехід від монологічної взаємодії до діалогічної. Педагог застосовує нові форми взаємодії, виходячи при цьому тільки з теоретичних знань. Засвоєнню методичної позиції приділяється максимальна увага, але психологічні аспекти взаємин „вчитель-учень” носять наслідувальний, формалізований характер, тобто в педагога різко змінюється позиція стосовно учня з домінуючої, яка є характерною для традиційної системи навчання, на гіперболізовану позицію рівності. Особистісні особливості вчителя розвивального навчання цього етапу: переважання типів реагування “пристосування”, “компроміс”, зростання реакцій за типом “уникнення”; завищення рівня самооцінки; стиль саморозвитку “активний розвиток”; здатність до теоретичного узагальнення; високі варіативність та гнучкість мислення.
На наступному (третьому) етапі вчителі характеризуються переходом до засвоєння психологічної позиції. Поступово формується позиція рівності у взаєминах „вчитель-учень”, стосунки будуються на суб'єкт-суб'єктній основі. Однак існують об'єктивні труднощі цього етапу: випуск першого класу в системі розвивального навчання. Зрозуміло, що педагог, який випускає клас, фіксує власні помилки і недоробки, як правило, більш яскраво, ніж досягнення (отже, зростає особистісна тривожність). Разом з цим він приходить до розуміння цілісності курсу предмета і бачення його кінцевої мети, розуміння нежорсткості методики і можливості власної творчості. Отже, на третьому етапі фіксуються відповідні особливості особистості вчителя розвивального навчання: типи реагування “співпраця”, “компроміс” та “пристосування”; активний стиль саморозвитку особистості; адекватна, але з тенденцією до зниження самооцінка професіоналізму; високий рівень емпатичних здібностей; переважно теоретичний тип мислення, зростання здатності до теоретичних узагальнень в абстрактній сфері; високі варіативність та гнучкість мислення.
Четвертий етап засвоєння системи демонструє чіткі особистісні зміни педагогів, попередній досвід роботи вже є відрефлексованим, педагог бачить нові можливості в плані саморозвитку. Вчитель починає усвідомлювати унікальність кожного уроку і при підготовці до кожного нового уроку шукає нові підходи і варіанти його проведення, поступово вчителя захоплює творчий процес самозмінення. Професійно значущі особливості особистості вчитель розвивального навчання цього етапу становлення: переваження типів реагування “співробітництво” та “компроміс”; адекватна самооцінка професіоналізму; сформованість емпатійних здібностей особистості; активний стиль саморозвитку; теоретичний тип мислення; високі гнучкість та варіативність мислення.
Ефективність засвоєння вчителем системи розвивального навчання залежить від двох чинників: особистісних передумов самого педагога (зокрема, виразності установки на саморозвиток) і від методу підготовки педагогів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Реферат на тему: Особливості особистості вчителя в системі розвивального навчання

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок