Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АНТРОПОНІМІЯ ПІВНІЧНОЇ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

АНТРОПОНІМІЯ ПІВНІЧНОЇ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

Назва:
АНТРОПОНІМІЯ ПІВНІЧНОЇ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,33 KB
Завантажень:
122
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМ. ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
ШЕРЕМЕТА СВІТЛАНА ВАСИЛІВНА
УДК 811.161.2'373.23
АНТРОПОНІМІЯ ПІВНІЧНОЇ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ
10.02.01 - українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ - 2002
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано на кафедрі української мови Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент Панцьо Стефанія Єлисеївна, завідувач кафедри української мови Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Чучка Павло Павлович, професор кафедри словацької мови Ужгородського національного університету
кандидат філологічних наук Осташ Роман Іванович,
Інститут українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України, м. Львів, старший науковий співробітник відділу української мови
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться "5" липня 2002 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.20.051.02 для захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському університеті ім. Василя Стефаника (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника за адресою: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57.
Автореферат розісланий "5" червня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент Н.Я. Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Прізвища - наймолодший клас найменувань в антропонімії, який пройшов довгий шлях в історичному розвитку. Це засвідчено давніми пам'ятками різних періодів і територій. Семантика і словотвірна структура антропонімів утворюють одну з підсистем мови, яка характеризується сукупністю різноманітних за значенням твірних основ і формантів. Прізвища є багатим джерелом для вивчення лексичного розмаїття мови, історії, побуту та вірувань народу, що проживає на певній території. В антропонімах міститься інформація, яка має важливе значення і для історії мови, і для історії її носіїв.
Прізвища вже давно стали предметом ґрунтовного дослідження. На актуальність вивчення української антропонімії вказував ще І. Я. Франко: "...Історик віднаходить у них (антропонімах) сліди певних історичних мандрівок, колонізації і змішання народностей, а етнолог слідить по ним розвій певних національних та громадських інституцій і уподобань, еволюцію родинного та громадського життя, знань, ремесл і відповідних їм звичаїв і вірувань"*.
У сучасному українському мовознавстві маємо ґрунтовні дослідження з ономастики та регіональної антропонімії. Фундаментальні праці М. Худаша, Л. Гумецької, Ю. Редька, Р. Керсти, М. Демчук, Ю. Карпенка, Р. Осташа засвідчують системне наукове вивчення українського антропонімікону, що припадає на середину XX ст. Найповніше вивчені прізвища Закарпаття (П.Чучка). Однією з перших в українській ономастиці є монографія "Антропонімія Лемківщини" С. Панцьо, в якій досліджена антропонімійна система периферійного говору. Прізвища Бойківщини у період становлення (кінець XVIII - початок XIX ст.) і в наші дні були об'єктом кандидатської дисертації Г. Бучко. Цінними для антропоніміки є кандидатські роботи Т. Космакової "Лінгвістичний аналіз антропонімів правобережного Побужжя" та Л. Тарновецької "Становлення українських прізвищ Буковинського Подністров'я". Фундаментально на основі історичних та сучасних джерел досліджено антропонімію Верхньої Наддністрянщини (І.Фаріон), Гуцульщини (Б.Близнюк), Опілля (П.Панчук). Ці автори джерелом дослідження обрали матеріали Йосифінського (1787-1789) та Францисканського (1819-1820) поземельних кадастрів.
Останнім часом надруковано низку статей, захищено кілька кандидатських дисертацій, в яких висвітлюються проблеми семантики, словотвору та класифікації прізвищ, організовано ономастичні конференції, видано спеціальні збірники.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: АНТРОПОНІМІЯ ПІВНІЧНОЇ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок