Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологічні особливості включення вчителя в педагогічні системи навчання

Психологічні особливості включення вчителя в педагогічні системи навчання

Назва:
Психологічні особливості включення вчителя в педагогічні системи навчання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,66 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України
УДК 37.015.3
ГАЛЬЦЕВА Тетяна Олексіївна
Психологічні особливості включення вчителя в
педагогічні системи навчання
19.00.07 – педагогічна і вікова психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ-2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України, лабораторія психології навчання.
Науковий керівник: Швалб Юрій Михайлович,
доктор психологічних наук,
старший науковий співробітник,
Національний університет ім.Тараса Шевченка,
завідувач кафедри соціальної роботи
та педагогіки, м.Київ.
Офіційні опоненти: Боришевський Мирослав Йосипович,
доктор психологічних наук, професор,
член – кореспондент АПН України,
Інститут психології ім.Г.С.Костюка АПН України,
завідувач лабораторії психології особистості
ім. П.Р.Чамати.
Хоружий Сергій Миколайович,
кандидат психологічних наук, доцент,
Київський національний лінгвістичний
університет, доцент кафедри психології.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра педагогічної психології та англійської мови.
Захист відбудеться “ 27 ” травня 2003 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, Київ-33, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розіслано “ 25 ” квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрієвська В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. Диференціація системи освіти призвела до розповсюдження ситуації педагогічного плюралізму на всі ланки освітнього процесу. Сучасна система освіти в Україні перебуває поки що на стадії реформування і являє собою недостатньо структуроване розмаїття форм організації, змістів і методів навчання. Це ставить додаткові вимоги до вчителів.
Останніми роками значно зріс інтерес дослідників до проблеми розвитку інноваційних процесів і готовності вчителя до інноваційної діяльності (В.Ф.Паламарчук, М.М.Поташнік, К.В.Макагон, Ф.М.Юсупов, Є.П..Морозов, П.І.Підкасистий та інші).
Постає питання: чи усвідомлюють учителі ситуацію необхідності і можливості вибору педагогічної системи навчання? Якщо таке усвідомлення здійснюється, то виникає проблема вияву та опису тих психологічних механізмів, які визначають сам процес вибору. Але виникають питання: чи існують педагогічні критерії оцінки різних педагогічних систем; чи є, та які саме, ціннісні основи переваги тієї чи іншої системи; чи є у вчителів психологічні можливості (здібності) в оволодінні новим змістом; які психологічні “захисти” і “бар’єри” виникають при сприйнятті вчителями різних педагогічних систем?
Відповіді на поставлені запитання дозволять поглибити психологічні знання про закономірності діяльності учителя в процесах навчання і виховання і розкрити особливості вчителя як дійсного суб’єкта педагогічної діяльності. Тому розв’язання проблеми виявлення і опису механізмів включення вчителя у різні педагогічні системи навчання є першим необхідним кроком на цьому шляху.
Актуальність та недостатня розробленість проблеми зумовили вибір теми нашого дослідження, що входить до плану наукових досліджень Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України (реєстраційний номер 0196U008951).
Об’єкт дослідження – діяльність вчителя у процесі освоєння нової педагогічної системи навчання.
Предмет дослідження – особистісні якості педагогів, які є потенційно значущими для здійснення усвідомленого вибору та прийняття нової педагогічної системи.
Мета роботи полягає у визначенні умов формування у вчителя здатності до особистісного включення у нову педагогічну систему.
Основна гіпотеза дослідження – необхідною умовою особистісного включення вчителя у нову педагогічну систему є усвідомленість вибору і прийняття освітньої системи.
Додаткова гіпотеза 1 полягає в тому, що усвідомлений вибір і прийняття нової педагогічної системи здійснюється за рахунок цілісної дії трьох взаємопов’язаних структурних компонентів: системи значущих педагогічних ціннісних орієнтацій учителя; сформованої системи критеріїв оцінки педагогічних систем; особистісної здатності до професійного зростання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Психологічні особливості включення вчителя в педагогічні системи навчання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок