Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків (за матеріалами української традиції)

Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків (за матеріалами української традиції)

Назва:
Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків (за матеріалами української традиції)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
48,36 KB
Завантажень:
268
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
НАЦІОНАЛЬНА МУЗИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ
імені П.І. Чайковського
Лащенко Світлана Костянтинівна
УДК 781.1(477)+781.7(477):82.01
Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків
(за матеріалами української традиції)
Спеціальність 17.00.01 — теорія та історія культури
Автореферат
Дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора мистецтвознавства
Київ — 2006
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Державному Інституті мистецтвознавства (Росія, Москва) Міністерства культури Росії
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Кияновська Любов Олександрівна
завідуюча кафедри історії музики;
Львівська державна музична академія
ім. М.В.Лисенка Міністерства культури
і туризму України
доктор мистецтвознавства
Пашина Ольга Олексіївна
Вчений секретар Державного Інституту мистецтвознавства
Міністерства культури Росії
доктор мистецтвознавства, доцент,
Драч Ірина Степанівна,
завідуюча кафедри хореографії,
образотворчого мистецтва, теорії і історії
музики та художньої культури;
Сумський державний педагогічний
університет ім. А.С.Макаренка Міністерства
освіти і науки України
Провідна установа — Одеська державна музична академія ім. А.В. Нежданової Міністерства культури і мистецтв України, кафедра історії музики та музичної етнографії.
Захист відбудеться 31 травня 2006 р. о 16.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.005.01 у Національній музичній академії України ім. П.І. Чайковського за адресою: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 1-3/11, ауд. 36.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського за адресою: 01001, м. Київ, віл. Архітектора Городецького, 1-3/11.
Автореферат розісланий 26 квітня 2006 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства, доцент Коханик І.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність теми. В гуманітарній науці протягом довгого часу сміх розглядався виключно в зв’язку з смішним та феноменом комічного. Разом з тим, людству був відомий і інший тип сміху, який виник задовго до сміху при усвідомленні смішного. Лише в ХХ столітті такий сміх був ідентифікований як самостійне культурне явище та визначено, як сміх ритуальний — той, що склався в культурі язичництва й розвивався в тісному зв’язку з язичницьким світосприйманням та світоуявленням. Але навіть розпізнаний та виокремлений як особливий культурний феномен, ритуальний сміх викликав до себе досить насторожене ставлення фахівців, а актуальність ритуального сміху в культурі цивілізованої людини оцінювалась, як вельми проблематична. У порівнянні зі сміхом, який викликався комічним, ритуальний сміх усвідомлювався не просто „застарілим” явищем, але явищем, „відробленим” та „перебореним” досягненнями культури Нового і Новітнього часу.
Хиби такої позиції довела сама культурна практика.
Ритуальний сміх, ставши фундаментом для формування багатьох інших типів сміху, не розчинився в них, але сховався за ними, перетворившись на того „сірого кардинала”, який незримо, але впевнено керував розвитком сміхового світу нащадків. Саме він виявлявся в ряді випадків тим схованим каталізатором, який прискорював хід глобальних змін в релігійних, етичних, естетичних та художніх поглядах людей на сміх та сміхову культуру.
Так сталося, приміром, наприкінці XIX — початку XX століття, коли зусиллями таких різних митців, як Ф. Малявін, Л. Андрєєв, О. Блок, О. Бєлий, В. Хлєбніков, Л. Українка, М. Коцюбинський, О. Скрябін, М. Римський-Корсаков і, десятиліттями пізніше, — С. Прокоф’єв, Д. Шостакович були розтрощені самі засади сміхової культури попередньої епохи. Феномен сміхового світу культури і мистецтва першої третини ХХ століття викликав подив сучасників, змушуючи казати про його „не укоріненість” в історії, про кардинальні зміни самої сміхової традиції.
Приблизно ті ж самі аргументи були сформульовані наприкінці ХХ століття, коли дослідники почали вивчати й аналізувати сміховий світ творів С. Параджанова і М. Скорика, В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 Реферат на тему: Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків (за матеріалами української традиції)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок