Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ДРУКОВАНИХ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ (друга половина 80-х – 90-ті рр. ХХ ст.)

СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ДРУКОВАНИХ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ (друга половина 80-х – 90-ті рр. ХХ ст.) / сторінка 15

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ДРУКОВАНИХ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ (друга половина 80-х – 90-ті рр. ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
42,26 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Яскравим доказом цього стало приховування справжніх масштабів катастрофи на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 р. Між тим, катастрофа на Чорнобильській АЕС та події навколо неї загострили суспільно-політичну ситуацію в СРСР і, передусім, в самій Україні. Поодинокі, раніше несміливі голоси протесту проти відсутності свободи слова в Радянському Союзі, порушення права людини на об’єктивну інформацію тепер ставали все більш гучними. З іншого боку, трагедія в Чорнобилі та відчутне пожвавлення суспільної активності населення примушували й правлячу партію змінювати свої позиції стосовні визначення змістовної частини інформаційних потоків, зокрема – крок за кроком розширювати так звані “зони критики.”
У дисертації обґрунтовано висновок про те, що ініційована КПРС, КПУ кампанія викривання недоліків у роботі представників тих чи інших владних структур (як правило, місцевого рівня) або негативного стану справ у соціально-економічній сфері носила регламентований характер і мала свої обмеження. Закликаючи пресу розпочати критику тих чи інших вад суспільно-політичного та економічного життя країни, спонукаючи журналістів до критики окремих представників влади тощо, правляча партія не припускала можливості критики самих підвалин існуючої політичної системи, постання альтернативних політичних партій та рухів, поширення опозиційних думок, не кажучи вже про потенційну загрозу монополії Компартії на владу. Отож, заохочувалась критика у межах дозволеного, дискусії у рамках безсумнівного панування системи комуністичних цінностей.
Радянське та партійне керівництво УРСР намагалося проявляти певну гнучкість у визначенні основних параметрів мережі друкованих ЗМК республіки, проте суворий централізм, зокрема повне підпорядкування справи друку союзним органам влади, об’єктивно гальмували процеси перебудови. Відтак у перші роки після проголошення політики гласності зрушення у системі республіканських ЗМК відбувалися досить мляво, типологічне обличчя значного масиву республіканських періодичних видань фактично залишалося незмінним. Більш дієвими виглядали заходи союзного і, відповідно, республіканського партійного керівництва в напрямі удосконалення мережі та стану партійних видань. У цьому разі звичайні в практичній діяльності правлячої компартії традиції давати директивні вказівки з тих чи інших питань та контролювати їх виконання в цілому позитивно позначалося на розгортанні гласності в пресі, активізації діяльності частини журналістського загалу, зростанні довіри населення до партійної періодики. Це останнє засвідчували, наприклад, статистичні дані про зростання кількості листів читачів до редакційних колегій газет і журналів. Так, у 1986 р. до газети Харківського обкому КПУ “Красное знамя” надійшло 22187 листів, за цей самий період в газету Запорізького обкому КПУ “Запорожская правда” надійшло 29800 листів, а за 11 місяців 1987 р. кількість кореспонденції зросла до 30200.
Між тим, у суспільстві дедалі виразно проглядали паростки реальної демократії, прагнення до затвердження плюралізму думок. Реальні зміни інформаційної політики відчувалися і всередині країні. Під впливом якісно нової суспільно-політичної ситуації в мережі друкованих ЗМІ поступово намітилися позитивні зміни: стосувалося це, перш за все, “внутрішнього насичення” газет і журналів, на сторінках яких стали з’являтися нові рубрики та незвичні для минулих часів “живі” матеріали з тих чи інших пекучих проблем; привернення уваги громадськості до питань підготовки журналістських кадрів тощо.
У другому підрозділі “Розгортання мережі преси неформальних громадсько-політичних рухів і початок розмежування партійно-радянських видань” простежуються особливості тих суспільно-політичних процесів у країні, які дедалі виразніше засвідчували складність утримання гласності у рамках офіційної ідеології, як, утім, і проблемність збереження самою Комуністичною партією монопольного володіння владою.
Розпочата наприкінці 1987 р. нова хвиля реабілітації жертв політичних репресій, практична зупинка дії статті 70 (про антирадянську агітацію) та статті 190/1 (про пособництво антирадянській агітації) створили позитивний ґрунт для постання на терені СРСР передвісників багатопартійності – активних самодіяльних рухів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ДРУКОВАНИХ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ (друга половина 80-х – 90-ті рр. ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок