Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ РОЗСПІВ ЯК ЦЕРКОВНО-СПІВОЧИЙ ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ РОЗСПІВ ЯК ЦЕРКОВНО-СПІВОЧИЙ ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

Назва:
КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ РОЗСПІВ ЯК ЦЕРКОВНО-СПІВОЧИЙ ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,90 KB
Завантажень:
352
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА МУЗИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ
ім. П.І. ЧАЙКОВСЬКОГО
БОЛГАРСЬКИЙ Дмитро Анатолійович
УДК 008:93
КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ РОЗСПІВ
ЯК ЦЕРКОВНО-СПІВОЧИЙ ФЕНОМЕН
УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Спеціальність
17.00.01 — теорія і історія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Київ — 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі старовинної музики Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського Міністерства культури та мистецтв України
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор ЛАЩЕНКО Анатолій Петрович, Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства СЕРЬОГІНА Наталія Сергіївна, провідний науковий співробітник, Російський інститут історії Російської академії наук Міністерства культури Росії (м. Санкт-Петербург)
кандидат мистецтвознавства, доцент ЧИЖИК Ірина Олексіївна, Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського, кафедра теорії музики (м. Київ)
Провідна установа: Одеська державна музична академія ім. А.В. Нежданової, кафедра історії музики та музичної етнографії.
Захист відбудеться 30 жовтня 2002 р. о 15 год. 30 хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .005.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук у Національній музичній академії України ім. П.І. Чайковського Міністерства культури та мистецтв України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 1/3, 2-й поверх, ауд. .
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національної музич-ної академії ім. П.І. Чайковського (01001, м. Київ, вул. Городецького, 1/3)
Автореферат розісланий “_28_” вересня 2002 року
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат мистецтвознавства, доцент Коханик І.М.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Процеси демократизації в сучасному суспільстві супроводжуються різноманітними науковими та духовними течіями. Динаміка їхнього розвитку прогнозує появу нового культурологічного феномену, який правдиво "матеріалізує" прагнення людини осягнути цілісну картину своєї історії або певних її явищ. Києво-Печерський розспів є одним з них. Він уособлює досвід богослужбової традиції України, яка не має аналогів у вимірах часу та в своєрідності ознак.
Співоча культура Києво-Печерської Лаври — найбільшого монастиря Русі — генетично пов'язана з давньою церковною практикою Середньовіччя. Разом з тим розспіву обителі властива універсальність, що забезпечила його життєздатність й силу під час випробовувань в умовах перехідних станів вітчизняної музичної культури, зокрема у наш час.
Відомий консерватизм чернецького мислення та перебування певною мірою осторонь від соціальних процесів життя суспільства дозволили зберегти типологічні риси розспіву, характерні для національної музичної культури. Ця особливість набуває значення музичного культурогенезу. Виступаючи у формі багатовікової літургічної практики, розспів одночасно стає плідним для сьогодення. Він спонукає переосмислити поширені стереотипи щодо пріоритетів індивідуалізації, матеріалізації, раціоналізації культурного буття, реально сприяє оздоровленню музичної екології. Усе це визначає актуальність обраної теми та її історичного, культурологічного, філософсько-богословського, музично-теоретичного та літургічного аспектів. Тому об'єктом дослідження є релігійно-співоча культура українського православ’я в історії Києво-Печерської Лаври, а предметом розгляду — розспів як цілісне явище богослужбового життя Києво-Печерського монастиря з його богословсько-філософськими, літургічними й музично-співочими особливостями.
Мета дисертації — розкрити суть Києво-Печерського розспіву як феномену богослужбово-співочої культури України. Складність і широта поставленої мети передбачає вирішення таких завдань:
? простежити генезу, становлення, шляхи розвитку, фактори адаптації та канонізації розспіву в його тисячолітній історичній проекції;
? визначити головні підходи до розуміння богословського та філософського змісту Києво-Печерського розспіву;
? розкрити значення, місце, функціонально-змістовну роль розспіву в контексті містерії храмового дійства на прикладі служби Всенощного бдіння.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ РОЗСПІВ ЯК ЦЕРКОВНО-СПІВОЧИЙ ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок