Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ ТЕРМІНІВ СПОРІДНЕНОСТІ

ТИПОЛОГІЯ ТЕРМІНІВ СПОРІДНЕНОСТІ

Назва:
ТИПОЛОГІЯ ТЕРМІНІВ СПОРІДНЕНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,03 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Ніколаєва Лариса Бориславівна
УДК 81’44 : 81’373.233
ТИПОЛОГІЯ ТЕРМІНІВ СПОРІДНЕНОСТІ
Спеціальність: 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі англійської філології Донецького національного університету, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: | доктор філологічних наук, професор
Каліущенко Володимир Дмитрович,
завідувач кафедри германської філології,
декан факультету іноземних мов Донецького національного університету
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Манакін Володимир Миколайович,
професор, декан факультету журналістики
Запорізького національного університету
кандидат філологічних наук, доцент
Басиров Шаміль Рафаїлович,
доцент кафедри германської філології Донецького національного університету
Провідна установа: | Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича кафедра германського, порівняль-ного та загального мовознавства, Міністерство освіти і науки України, м. Чернівці
Захист відбудеться “ 17 березня 2005 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.04 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
Автореферат розіслано “ 17 ” лютого 2005 р.
Учений секретар канд.філол.наук,
спеціалізованої вченої ради доцент Н.В.Пирлік


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Питання функціонування морфологічної та лексичної підсистем певних тематичних груп слів є актуальною проблемою сучасного мовознавства. Антро-поцентрична спрямованість лінгвістики зумовлює звернення до вивчення саме тих її галузей, які найбільше пов’язані з людиною та сприйняттям нею навко-лишньої дійсності. Одним із яскравих прикладів поєднання лінгвістичного та антропоцентричного у мові можна вважати лексичні одиниці на позначення людей за спорідненістю, що за усталеною традицією (див. А.Н.Баскаков, 1981; Н.В.Бикбулатов, 1981; Е.А.Крейнович, 1968; Ю.М.Лихтенберг, 1960; А.А.Мас-лов, 2001; Д.А.Ольдерогге, 1960; N.A.Chadwick, 1965; I. H. Hogbin, 1963) називаються термінами спорідненості (ТС). У мові будь-якого народу є група слів, які служать для позначення родинних стосунків між людьми. Як частина лексичного складу мови, вони є лінгвістичним явищем, а їх особливості визначаються внутрішніми законами мови. Однак угрупування ТС не можна пояснити суто лінгвістичними факторами, бо вони є відображенням певних соціальних інститутів (М.В.Крюков, 1972).
Наукове вивчення систем термінів спорідненості було започатковане у другій половині XIX століття, коли стало ясно, що, з одного боку, схожі систе-ми спорідненості існують у різних народів, які живуть у різних частинах світу та розмовляють різними мовами. З іншого боку, лінгвістичні, а переважно етно-графічні студії виявили наявність у мовах багатьох народів систем ТС, відмін-них від систем ТС у мовах індоєвропейського ареалу. Цей напрямок в цілому можна охарактеризувати як етносемантичний, хоча для його позначення часто використовують й інші терміни – антрополінгвістика, когнітивна антропологія, етнолінгвістика, етнопсихологія (О.Э.Ластовкина 1995; Г.Хойер 1999; С.Уль-ман, 1970). Він (напрямок) започаткований в американській антропологічній школі (див. F.Boas, 1911; A.L.Kroeber, 1909), яка займалася інтенсивним дослід-женням культури споконвічних жителів Американського континенту – індійців – і яка часто залучала (з метою етнографічних досліджень) мовні дані багатьох індійських племен. Але для дослідження родового устрою недостатньо тільки історичного знання, тут слід враховувати і напрацювання філології (М.В.Крю-ков, 1962). Цінність подібного твердження для лінгвістичного дослідження по-лягає у тому, що у галузі пошуків типологічно релевантних (тотожних або від-мінних у різних мовах) змістових одиниць-параметрів доводиться рано чи пізно звертатися до їх відповідних прототипів у позамовній дійсності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ ТЕРМІНІВ СПОРІДНЕНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок