Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗМІРНИХ ЕФЕКТІВ ТА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА КІНЕТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВОК ТЕЛУРИДУ СВИНЦЮ

РОЗМІРНИХ ЕФЕКТІВ ТА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА КІНЕТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВОК ТЕЛУРИДУ СВИНЦЮ

Назва:
РОЗМІРНИХ ЕФЕКТІВ ТА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА КІНЕТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВОК ТЕЛУРИДУ СВИНЦЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,00 KB
Завантажень:
219
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Міністерство освіти і науки України
Прикарпат*************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************Калинюк М.В.
cbИВ РОЗМІРНИХ ЕФЕКТІВ ТА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА КІНЕТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВОК ТЕЛУРИДУ СВИНЦЮ
Спеціальність 01.04.18 ѕ фізика і хімія поверхні
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Івано-Франківськ – 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі фізики твердого тіла Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: заслужений діяч науки і техніки України, доктор хімічних наук, професор
Фреїк Дмитро Михайлович,
директор Фізико-хімічного інституту, завідувач кафедри фізики твердого тіла Прикарпатського університету імені Василя Стефаника,
м. Івано-Франківськ.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор
Панченко Олег Антонович,
завідувач лабораторією розмірних електронних явищ Інституту фізики НАН України,
м. Київ.
доктор фізико-математичних наук, професор
Стасюк Зиновій Васильович,
завідувач кафедри загальної фізики Львівського національного університету імені Івана Франка,
м. Львів.
Провідна організація: Інститут фізики напівпровідників НАН України,
м. Київ.
Захист дисертації відбудеться “13” жовтня 2000 року о 1400 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К20.051.03 при Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника за адресою: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57, ауд. 211.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Прикарпатського університету (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
Автореферат розісланий “12” вересня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.М. Кланічка
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Тонкі плівки лежать в основі більшості мікроелектронних пристроїв, тому підвищення якості виготовлення напівпровідникових приладів вимагає розвитку досліджень як у різних галузях фізики твердого тіла, зокрема фізики і хімії поверхні так і нових технологій [1-3].
У даний час тонкі вузькощілинні напівпровідникові плівки сполук AIVBVI займають провідне місце у створенні термоелектричних перетворювачів і датчиків інфрачервоного діапазону [4]. Ефективність використання термоелектричного матеріалу визначається можливістю досягнення ним високих значень термоелектричної добротності. Одним з важливих моментів її підвищення є зростання коефіцієнта термо-е.р.с. за рахунок селекції носіїв струму бар'єрами на границях зерен, особливо у тонких плівках [4]. При зменшенні товщини плівки на її властивості помітно впливають розмірні ефекти, пов'язані з шаруватою неоднорідністю і блоковою морфологією.
Вплив меж на кінетичні характеристики плівки стає помітним, коли її товщина співмірна з якоюсь характерною фізичною довжиною. Різноманітні розмірні ефекти по-різному актуальні при вивченні властивостей плівок [1]. У плівках PbTe з концентрацією носіїв n”1017 – 1018 см–3 вдалося спостерігати вплив розмірних ефектів на питому електропровідність [4]. У випадку товстої плівки і слабкого магнітного поля, згідно теорії Фукса – Зондхеймера, що враховує поверхневе розсіювання, r, R, a представляються залежністю:
(f(d)–fҐ)/ fҐ = a/d, (1)
де fҐ – відповідний параметр для товстої плівки (товщина d®Ґ) [1]. Згідно цієї теорії, питомий опір і постійна Холла, внаслідок розмірного ефекту, при зменшенні товщини плівки зростають, теплопровідність зменшується, а знак зміни коефіціента термо-е.р.с. залежить від механізму розсіювання.
Однак, крім поверхневого розсіювання, при вивченні властивостей тонкоплівкового матеріалу необхідно враховувати градієнт параметрів реальних плівок від поверхні до поверхні, пов'язаний, наприклад, із неузгодженістю структур підкладки і конденсату, дифузією домішок, ревипаровуванням летких компонент, адсорбцією і дифузією атмосферного кисню тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: РОЗМІРНИХ ЕФЕКТІВ ТА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА КІНЕТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВОК ТЕЛУРИДУ СВИНЦЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок