Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ

МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ / сторінка 8

Назва:
МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,16 KB
Завантажень:
344
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Втім, у ліричних піснях сольного типу – колискових (“Спи, дитя моє малеє”, “Котику сіренький”, “Ой ходить сон”), деяких любовних (“Ой і зійди, зійди ти”) – він послуговується й “індивідуалізованою” манерою вислову. Розширення спектру художніх засобів, в тому числі й поліфонічними “інструментальними” прийомами, притаманне опрацюванням характерних, жартівливих і танцювальних пісень. Але у цьому випадку їхнє застосування, з точки зору Кошиця, виправдовує специфіка жанру, органічно пов'язаного із віртуозністю та імпровізаційністю інструментального народного виконавства.
Специфічну групу утворюють цикли аранжувань – “Українські колядки і щедрівки” та “Українські колядки на мішаний хор” (поч. 20-х рр.), “Канти і псальми” (видання 1920-го р.), “Релігійні канти і псальми українського народу” (1920), “Веснянки” (1921) і псальма “Про Олексія, чоловіка Божого” (дата невідома). Вони стали своєрідним продовженням художньої ідеї “Стильових концертів”, репрезентованих українській громадськості в середині 1910-х.
До найбільш драматургійно цілісних належить цикл “Українські колядки на мішаний хор”, де застосовуються аркові зіставлення та образні перегуки, створюючи ефект концентричності. Драматургію циклу тонізують контрасти між суміжними піснями. Променистий зачин першої колядки “Дар днесь пребогатий” відтінює лірична сумовитість другої (“Була вдовойка”), ігрову динаміку “Що в пана дядька” – апокрифічність “Діви Марії”, казковість витонченої “Ой у бору” – дивовижна поетичність “Трьох товаришів”. У циклі пісень лірницького репертуару Кошиць підкреслює “високий, але лагідний тонус релігійного почуття”. Серед композиційних засобів типові розмежування “сюжетних” строф і приспіву, стилізація перегри, лірницьких прийомів розспіву; для фактури характерні паралелізми в голосоведінні. Цикл побудований за принципом попарного зіставлення жанрових типів кантів і псальм. Образно-тематичні перегуки посилюють внутрішні зв'язки й в збірці “Релігійні канти і псальми українського народу”.
Яскравим зразком сценічного переосмислення жанру є масштабна “Псальма про Олексія, чоловіка Божого”. Поєднуючи наспівно-декламаційну (лірницьку) і речитативну (кобзарську) манери інтонування, Кошиць індивідуалізує мову оповідачів та легендарних персонажів. Цей хоровий твір, являючи собою по суті театралізоване дійство, належить до унікальних зразків епічного відтворення апокрифічного сюжету.
Ігрові та театральні чинники розмежовують декілька образних планів “Веснянок” (цикл з 15 пісень та ігор). Конструктивний каркас складають тут аранжування концертного типу. Цілісність дійства підкреслюється інтонаційною спорідненістю заспівів, розмаїття ліричних настроїв, обрядова символіка відтінюється специфічними прийомами гетерофонного чи підголоскового розспіву, ефектними колористично-тембровими зіставленнями; динамізм ігрових сцен композитор підкреслює імітаційно-поліфонічними засобами, оперуючи формами хорової фуги та фугато. Цей цикл, очевидно, був адресований для театралізованого стильового концерту.
Отже, діяльність О.Кошиця в галузях етнографії та мистецького опрацювання фольклору мала функцію єднаючої ланки між практикою М.Лисенка і новаційними пошуками молодої генерації композиторів, до якої він сам належав. Визначальною ознакою у цьому постає його ставлення до народної пісні як до явища сакрального і цілком довершеного, що лише для концертного життя потребувала фахового опрацювання. Художні аранжування та цикли О.Кошиця відповідають високим аксіологічним критеріям, не втрачаючи своєї привабності.
У третьому розділі – “Духовно-канонічні композиції в контексті тенденцій української культової творчості першої третини ХХ століття” – розглядається доробок Кошиця в галузі музичної літургіки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок