Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ

МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ / сторінка 9

Назва:
МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,16 KB
Завантажень:
344
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Висвітлення історико-культурного контексту виявляє мотивацію переосмислення й адаптації художніх принципів давнього стильового пласту для оновлення національної культової традиції. В цей час під впливом патріотичних та автокефальних ідей виникають спроби створення нових форм церковних відправ та введення до ритуалу паралітургіки.
Маючи фундаментальну богословську освіту, високо цінуючи академічно-лаврську виконавську традицію, Кошиць випрацював власну концепцію щодо засад стилістики та стильової природи української церковної музики. У його дослідженнях виразно простежується коло проблем першорядного значення: дотримання сакральних засад, мотивування синтезу стилістики знаменного розспіву й української пісенності, можливий ступінь вияву концертної емоційності. Літургійна творчість митця (п'ять Літургій, цикл Богородичних Догматів та значна кількість окремих піснеспівів) відбиває засади його концепцій.
Фундаментальним досягненням Кошиця стала Перша Літургія (1922) на матеріалі стародавніх дяківських розспівів. Прагнучи зберегти унікальні зразки (ймовірно, і манеру виконання) композитор послугувався власним багатим мистецьким досвідом. Концепція збереження автентики набула принципового значення, спричинивши відмову від виконавських ефектів.
У будові всіх Кошицевих Літургій вирізняються початковий, центральний та заключний розділи, особливості яких визначаються розвитком сакрального ритуалу. Стилістика зорієнтована на принципи розгортання музичної тканини у знаменних піснеспівах. Це виявляється у ролі поспівкових комплексів (поступеневих терцово-квартових мотивів, мелізматичних поспівок та ін.): структурування тематизму здійснюється на основі їх мотивного проростання і “щеплення”, спричинюючи наскрізне формотворення музичної тканини (найяскравіші зразки – “Херувимські”). Цей ефект посилюється типовою для української пісенності імпровізаційністю, що згладжує буквальні текстові повтори, активізує варіантне розспівування. Наслідком цього є оновлення “формул” поспівок, яке іноді створює враження зміни тематизму. Із характерних прийомів стилістики, що апелюють до традицій Києво-Печерських розспівів, типовими є суміжнощабельні акордові послідовності, дублювання, унісонні заспіви. Використання ж типового канто-псальмового викладу, різноманітних розспівів у кадансах та прийомів народного багатоголосся виявляють пісенну органіку літургійного стилю цих композицій. У сфері формотворення панівними є засади рядковості та варіантно-варіаційної строфічності, що впливають на модифікацію типових дво- і тричастинних форм. Загалом, стилістика Літургій виявляє напрочуд високий рівень узагальнення закономірностей культової монодії та синтезу українських музичних традицій.
Винятковий інтерес становить цикл “Богородичних Догматів” (1938). Висвітлення у полеміці з П.Маценком принципових позицій стосовно українських джерел розспіву і ймовірно давнього періоду створення цих зразків – важливе джерело авторських аргументацій щодо обраного стильового підходу. Орієнтуючись на Києво-Печерський (Лаврський) розспів у загальному звучанні та голосоведінні, Кошиць поширив прийоми гласово-поспівкового компонування на систему хорового багатоголосся. У циклі митець створив яскраві версії знаменних піснеспівів, асимілюючи давні принципи розспіву, мозаїчну техніку будови й поспівкову морфологію із засадами народнопісенної культури. Оригінальність Кошицевих ідей надає його доробку яскравої самобутності в контексті тогочасної музичної творчості.
У Загальних висновках констатується, що діяльність О.Кошиця, спрямована на піднесення розвитку важливих галузей української музичної культури, мала світовий резонанс. В умовах стрімкого зростання національної самосвідомості на початку ХХ ст. його ініціативи набули значної потужності, істотно вплинувши на характер розгортання музичних процесів та стимулюючи етно-культурологічні зацікавлення суспільства.
Очолюючи провідні київські хори, Маестро реалізував з ними сміливі художні ідеї.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОШИЦЯ В КОНТЕКСТІ МУЗИКИ ХХ СТОРІЧЧЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок