Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФРАЗЕОЛОГІЯ У СИСТЕМІ МОВИ

ФРАЗЕОЛОГІЯ У СИСТЕМІ МОВИ

Назва:
ФРАЗЕОЛОГІЯ У СИСТЕМІ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
32,47 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
НАН УКРАЇНИ
БАРАН Ярослав Андрійович
УДК 800; 801.3
ФРАЗЕОЛОГІЯ
У СИСТЕМІ МОВИ
Спеціальність 10.02.15 – загальне мовознавство
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ ·1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі загального і порівняльного мовознавства у Прикарпатському державному університеті імені Василя Стефаника, МО України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ЛЕВИЦЬКИЙ Віктор Васильович,
Чернівецький державний університет
імені Юрія Федьковича, кафедра німець-
кої мови та загального мовознавства,
завідувач кафедри.
доктор філологічних наук, професор
ДЕНИСЕНКО Софія Никифорівна,
Український державний лісотехнічний
університет, кафедра іноземних мов, професор.
доктор філологічних наук, професор
ЖАЙВОРОНОК Віталій Вікторович,
Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН
України, провідний науковий співробітник
відділу загальнославістичних проблем
і східнослов’янських мов.
Провідна установа: Київський державний лінгвістичний
університет, кафедра української
мови та загального мовознавства.
Захист дисертації відбудеться “05“ жовтня 1999 р. о 14.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Інституті української мови НАН України за адресою: 252001 Київ-1, вул. Грушевського, 4.
 
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту мовознавства імені. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України за адресою:252001 Київ-1, вул. Грушевського, 4.
Автореферат розісланий “25“ серпня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Г.І. Лиса
ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Теоретичні дослідження з фразеології як розділу мовознавства охоплюють у сучасній лінгвістиці досить широке коло проблем. Серед них можна виділити кілька основних: вивчення фразеологізму як основної одиниці фразеології, його природи, функціонування фразеологізмів у мовленні, виявлення їх різновидів, визначення методів дослідження тощо.
Свій внесок у розвиток теорії фразеології зробили українські та зарубіжні вчені, дослідники фразеології різних національних мов. Серед них є видатні вчені ХIХ і першої половини ХХ ст.: О.О.По-тебня, Ш.Баллі, Ф. де Соссюр; багато сучасних українських авторів: Л.Г.Авксентьєв, М.Ф.Алефіренко, Я.Т.Билиця, В.І.Гаврись, М.Т.Демський, С.Н.Денисенко, В.І.Кононенко, В.І.Лавер, О.П.Пророченко, Л.Г. Скрипник, Г.М.Удовиченко та ін.; сучасні зарубіжні вчені: Ю.Ю.Аваліані, Н.М. Амосова, В.Л. Архангельський, В.В. Виноградов, В.П. Жуков, О.В.Ку-нін, В.М.Телія, І.І.Чернишова, Ф. Зейлер, В. Флейшер та ін.
Незважаючи на помітні досягнення у дослідженні проблем з фразеології, деякі питання усе ще залишаються недостатньо вивченими.
Потребує визначення статус фразеологізмів як знаків мови незалежно від їх структурно-граматичної будови. Фразеологізми треба розглядати як віртуальні знаки мови, як знаки понять, тобто як знаки лексичного рівня мови. При цьому робиться наголос на недопустимості підходу до фразеологізмів-речень як до комунікативних одиниць і членування їх на диктум і модус.
Необхідно встановити обсяг фразеології. У працях багатьох вчених ця проблема розв’язується за допомогою певного, тобто опрацьованого тим чи іншим вченим методу дослідження фразеології. У залежності від погляду вченого обсяг фразеології має відповідно різні виміри. З метою уникнення такої розпливчастої межі треба встановити точні критерії визначення обсягу фразеології. А це вимагає врахування як загальних, так і диференційних ознак фразеологізмів. З одного боку, це знаки мови (такого ж порядку, як і слова), а з другого – це утворення з цілою низкою диференційних ознак і специфічних властивостей, які не дозволяють змішувати їх з іншими стійкими словосполученнями, наприклад, зі складними термінами, складними найменнями тощо.
Потребують ґрунтовного дослідження такі проблеми, як система і рівень у сфері фразеології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 Реферат на тему: ФРАЗЕОЛОГІЯ У СИСТЕМІ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок