Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІФОЛОГІЧНІ МОТИВИ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗКАХ ПРО ТВАРИН

МІФОЛОГІЧНІ МОТИВИ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗКАХ ПРО ТВАРИН

Назва:
МІФОЛОГІЧНІ МОТИВИ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗКАХ ПРО ТВАРИН
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,41 KB
Завантажень:
369
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
КАРПЕНКО Світлана Дмитрівна
УДК 398.21
МІФОЛОГІЧНІ МОТИВИ
В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗКАХ
ПРО ТВАРИН
10.01.07 - фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Центрі українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Таланчук Олена Михайлівна
Офіційні опоненти: Давидюк Віктор Феодосійович
доктор філологічних наук, професор кафедри української
літератури Волинського державного університету
імені Лесі Українки
Смагло Ніна Сергіївна
кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарних
наук Вінницького торгівельно-економічного інституту
Київського національного торгівельно-економічного
університету
Провідна установа: Національний педагогічний університет імені
М.П.Драгоманова Міністерства освіти і науки України,
м.Київ
 
Захист відбудеться “20” січня 2005 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 26.001.15 із захисту докторських дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий "17" грудня 2004 року
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Д. 26.001.15, д.філол.н.,
професор Копаниця Л.М.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. На сьогодні фольклористика як наука, системно вивчає синхронічний та діахронічний зрізи різних жанрів народної творчості, що зумовлює виникнення нових методик дослідження. З'ясування етнокультурних питань українського народу на науковому рівні є неможливим без дослідження жанру казок про тварин, як найдавнішого серед жанрів малої епіки. Це дослідження присвячене проблемі, яка вже півтора століття дискутується у фольклористиці, філософії, психології, фактично започаткованій Е.Тайлором та Дж.Фрезером на матеріалах світового фольклору, обрядовості та звичаєвості. Актуальність дослідження визначається й тим, що казки про тварин мають міфологічні мотиви.
Ґрунтовні дослідження казки як фольклорного жанру успішно розвивалися вже на початку ХІХ ст. Так, проблемою міфологічних витоків сюжетів, образів і мотивів епічних жанрів займалися К. і М. Мюллери, Х. Любек, Ф. Крейцар, А. Кун, В. Шварц, Ф. Лібрехт, В. Мангардт, Е. Тейлор, Я. Грімм, О. Афанасьєв. Інші дослідники (О. Потебня, М. Сумцов, Г. Булашев, В. Клінгер) досліджували походження “тваринного епосу” та казок про тварин. Метод компаративізму використовували у дослідженні казкового жанру Л. Колмачевський, І. Франко, В. Гнатюк. Історико-типологічний -_В. Пропп, Є. Костюхін, Є. Мелетинський. Художню структуру сюжетів казок про тварин досліджували Г. Сухобрус, В. Крук, І. Березовський, Л. Дунаєвська В. Давидюк. Над створенням покажчиків казкових сюжетів працювали А. Аарне, М. Андрєєв, Л. Бараг, І. Березовський.
Незважаючи на множину досліджень, тема дисертації в українській фольклористиці не була ще предметом спеціальної наукової праці, тому зумовлена назрілою потребою в науці дослідити генезис витоків міфопоетичних особливостей українських народних казок про тварин, а також необхідністю пізнання уявлень пращурів про світ, виявлених у ритуально-обрядових циклах. Саме тому назріла потреба її розробки на основі археологічних, історичних та фольклорних матеріалів з урахуванням сучасних методологічних підходів до наукового дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано в межах програми Центру українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Дослідження проблематики українознавства в системі сучасних загально-світових тенденцій у розвитку націєтворчих процесів”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 



Реферат на тему: МІФОЛОГІЧНІ МОТИВИ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗКАХ ПРО ТВАРИН

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок