Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Етносоціальні уявлення в структурі “Я”-концепції   університетської молоді

Етносоціальні уявлення в структурі “Я”-концепції   університетської молоді

Назва:
Етносоціальні уявлення в структурі “Я”-концепції   університетської молоді
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,60 KB
Завантажень:
321
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Інститут психології ім.Г.С.Костюка АПН України
Васильченко Ольга Миколаївна
УДК 159.9.019.4
Етносоціальні уявлення в структурі “Я”-концепції
 
університетської молоді
спеціальність 19.00.05 - соціальна психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка,
факультет соціології і психології, кафедра соціальної психології та педагогики.
Науковий керівник:
кандидат філософських наук, доцент Корнєв Микола Никифорович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри соціальної психології.
Офіційні опоненти:
доктор соціологічних наук, професор Пірен Марія Іванівна, Українська академія управління при Президентові України, професор кафедри політології;
кандидат психологічних наук Панок Віталій Григорович, Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи, директор.
Провідна установа:
Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна МОН України, кафедра прикладної психології.
Захист відбудеться “26” лютого 2003 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.453.01 в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ-33, вул.Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий “24” січня 2003 року.
Вчений секретар
cпеціалізованої вченої ради Балл Г.О.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Соціальні перетворення в Україні призвели до руйнування усталених регулюючих та детермінуючих параметрів суспільного буття. Порушення цілісної системи цінностей і рівноваги в балансі між групами як елементами соціальної системи викликають кризу ідентичності - старі соціокультурні ідентифікації мають поступитися місцем новим.
В сучасних теоріях потреба в ідентичності виходить по значущості на одне з перших місць. Зарубіжні теорії розглядають її як фундаментальну потребу особистості, альтернативою якій є дезорганізація і смерть (О.Надлер, Е.Еріксон, Р.Фішер, Й.Бартон). Потреба у множинній інтегрованій ідентичності пов'язана з прагненням реалізувати її, а це неможливо без задоволення потреби в етнічності..
Після проголошення незалежності України багато психологів і соціологів розвивали теорії етнічної психології, успадковані з радянських часів, і намагалися створити нові. Окремим аспектам проблеми присвячені роботи Є.Євтуха, О.Нельги, О.Семашко - розглядають загальнотеоретичні питання розвитку етнічних спільнот; В.Арбеніної, О.Гриба, М.Пірен, С.Тагліна, М.Шульги - висвітлюють проблеми національної свідомості, самосвідомості та їх компонентів; Є.Головахи, В.Павленко - етнічні стереотипи, Т.Рудницької, О.Черниша - мовні аспекти. Але практично не розробленими залишаються проблеми структури та ієрархії психологічних утворень національної свідомості; функціонування етнічного у структурі самосвідомості.
Однією з найголовніших проблем на шляху становлення України суб’єктом міжнародного права є формування національної ідеї та національної еліти. Проблема еліти української нації належить до найменш досліджених як в психології, так і в інших науках. Теорії української еліти створені на початку ХХ сторіччя Д.Донцовим, А.Княжинським, В.Липинським, В.Старосольским не можуть задовольнити сучасні потреби державотворення. Розробка наукових принципів ідентифікації соціально активної молоді та соціальних перспектив її функціонування є важливим завданням соціальної психології. Особистість потрібно розглядати як “конкретну соціальність”, що детермінована певним способом життя, розмаїттям феноменологічних і сутнісних характеристик. Такий підхід можливо здійснити з позицій теорії соціальних уявлень С.Московічі, яка останніми роками набула поширення у всьому світі (Дж.Джаспер, Ф.Францелла, Р.Фарр, Ст.Мілгрем, Т.Ягода, К.Абульханова-Славська). Теорія соціальних уявлень дозволяє описувати і інтерпретувати зміст і механізми змін свідомості індивідів у зламні моменти суспільної історії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Етносоціальні уявлення в структурі “Я”-концепції   університетської молоді

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок