Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МАРКування ГЕНІВ VRN і PPD М'ЯКОЇ ПШЕНИЦІ МЕТОДАМИ ПЛР-АНАЛІЗУ

МАРКування ГЕНІВ VRN і PPD М'ЯКОЇ ПШЕНИЦІ МЕТОДАМИ ПЛР-АНАЛІЗУ

Назва:
МАРКування ГЕНІВ VRN і PPD М'ЯКОЇ ПШЕНИЦІ МЕТОДАМИ ПЛР-АНАЛІЗУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,09 KB
Завантажень:
355
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОЛЕКУЛЯРНОЇ БІОЛОГІЇ І ГЕНЕТИКИ
БАЛАШОВА Ірина Анатоліївна
УДК 575.11.113:633.16
МАРКування ГЕНІВ VRN і PPD М'ЯКОЇ ПШЕНИЦІ
МЕТОДАМИ ПЛР-АНАЛІЗУ
03.00.26 – молекулярна генетика
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ - 2002
Дисертацією є рукопис.
 
Роботу виконано у Південному біотехнологічному центрі у рослинництві УААН (м.Одеса)
Науковий керівник:
доктор біологічних наук, професор, академік УААН
СИВОЛАП Юрій Михайлович, директор Південного
біотехнологічного центру у рослинництві УААН.
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України
КУНАХ Віктор Анатолійович,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
завідувач відділу генетики клітинних популяцій;
доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
ТЕРНОВСЬКА Тамара Костянтинівна,
Інститут агроекології і біотехнології УААН, завідувач лабораторії
геномної та хромосомної інженерії рослин.
Провідна установа:
Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться 22.10.2002 р. о 14 годині на засіданні спеціальної вченої ради Д 26.237.01 Інституту молекулярної біології і генетики НАН Україні за адресою: 03143, м. Київ-143, вул. Заболотного, 150.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту молекулярної біології і генетики НАН України за адресою: 03143, м. Київ-143, вул. Заболотного, 150.
Автореферат розіслано 20.09.2002 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук О.В. Підпала
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Визначення молекулярно-генетичного внутрішньовидового поліморфізму та маркування генів є важливою проблемою молекулярної генетики і спрямоване на розвиток теорії й практики поліпшення рослин. Особливу увагу у цьому плані привертає найпоширеніший культурний злак – пшениця.
Спадкова мінливість пшениці в період індивідуального розвитку значною мірою обумовлена особливістю експресії генів двох генетичних систем – Vrn та Ppd, які відповідають за чутливість до яровізації та фотоперіоду. У зв'язку з тим, що основним завданням селекції є підвищення урожайності культурних рослин, успіх роботи у даному напрямку має зв'язок з результативністю відбору, який спрямований на оптимальний рівень тривалості онтогенезу, отже і на добір ефективніших Vrn та Ppd-генотипів. Цілеспрямоване використання у селекційних програмах домінантних та рецесивних генів Vrn та Ppd стримується складністю визначення генотипів за фенотиповим проявом зазначених ознак. У зв'язку з цим виникає необхідність, поряд із традиційними методами генетичного аналізу використовувати методи визначення молекулярно–генетичного поліморфізму ДНК рослин. Аналіз поліморфізму ДНК м'якої пшениці сприяє розв'язанню завдань селекції та генетики, у тому числі і виявленню ділянок ДНК, які тісно зчеплені з генами, що мають важливе господарське значення. За останні роки створено значну кількість ДНК-маркерів, що знайшли застосування у генетико–селекційних програмах. Створення молекулярних маркерів також здійснюється і відносно генів, які відповідають за тип та швидкість розвитку м'якої пшениці. Такі роботи нечисленні та, в основному, стосуються ПДРФ-маркерів (поліморфізм довжин рестрикційних фрагментів). Останні з успіхом використовуються для локалізації генів Vrn у подібних позиціях на хромосомах п'ятої гомеологічної групи, що дозволяє підтвердити високий рівень їхньої гомеології. Аналогічні дослідження проводили методом ПДРФ для генів Ppd. ПДРФ-маркери не мають широкого використання, що обумовлено трудомісткістю і високою собівартістю ПДРФ-аналізу.
Розробка більш ефективних та економних методів на базі полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) дає змогу проводити пошук ДНК-маркерів, тісно зчеплених з досліджуваними генами, та використовувати їх у генетико-селекційних дослідженнях.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Роботу виконано у відділі молекулярної генетики Південного біотехнологічного центру у рослинництві (до 1999 року в складі СГІ) в межах програм (НТП) УААН “Розробка і впровадження ДНК-технологій, культури тканин та органів in vitro для розвитку теорії і практики селекції рослин” у рамках завдання “Підвищення ефективності селекції високоінтенсивних сортів пшениці за допомогою ДНК-технології” (№ 01.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: МАРКування ГЕНІВ VRN і PPD М'ЯКОЇ ПШЕНИЦІ МЕТОДАМИ ПЛР-АНАЛІЗУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок